avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Recurs
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Recurs

am un proces in care sunt inculpat - vatamare corporala .

procesul este pe fond inca nu sa dat sentinta.

care este procedura dupa ce s a dat sentinta la judecatorie??????

se face recurs la tribunal???

si??????

la tribunal se da sentinta definitiva si irevocabila??????

nu se mai poate face apel la ploiesti in cazul meu care locuiesc in BUZAU?

Buna ziua !
Umeaza recursul la tribunal unde hotararea ramane definitiva. Art. 361 c.p.p. stipuleaza clar ca nu pot fi atacate cu apel sentintele privind infractiunile pentru care punerea in miscare a actiunii penale se face la plangerea prealabila a persoanei vatamate. In aceasta categorie este si vatamatea corporala.
Conform art. 361. - "Sentintele pot fi atacate cu apel. Nu pot fi atacate cu apel:
a) sentintele pronuntate de judecatorii privind infractiunile mentionate in art. 279 alin. 2 lit. a)";
In legatura cu aceasta categorie de fapte penale, prin art. 279 alin. 2 lit. a) din Codul de procedura penala este instituita regula cu caracter general potrivit careia, in cazul infractiunilor prevazute de Codul penal in art. 180, art. 184 alin. 1, art. 193, 205, 206, 210, 213 si 220, plangerea prealabila se adreseaza instantei de judecata daca faptuitorul este cunoscut. Deci, intra si infractiunea pentru care sunteti judecat, respectiv vatamare corporala, iar recursul se face la tribunal *(Buzau) unde hotararea ramane definitiva.
Succes!
va multumesc ptr. raspuns.
inca o intrebare as mai avea:

este vorba de o bataie intre doi vecini ,un al treilea vecin i a despartit pe cei doi.

martori nu au fost decat in momentul cand au fost cei doi despartiti.

partea vatamata si a adus martori rude care au declarat la politie ca de fapt l au batut amandoi .dar la proces sau incurcat in declaratii.

martorii partii vatamate sa demonstrat ca mint

expertiza medico legala a venit favorabila partii vatamate - are nasul rupt.

acum d-na judecator a cerut o reexpertiza la CML sa vedem daca a avut nevoie de 24 zile de ingrijiri.Mentionez ca partea vatamata a scos un CML de 12 zile prima data si la 3 luni a mai scos unul de 10 zile.

partea vatamata a cerut in instanta 40 000 ron. daune morale si materiale si 10000 ron cheltuieli medicale.

aceasta problema cu partea vatamata o avem de 2 ani ,de cand a depus plangerea penala.

la infatisarea pe care am avut o la proces avocatul lui a cerut sa ne impacam respectiv sa i da m noi (sunt doi inculpati) cate 1000 euro de fiecare si si retrage plangerea partea vatamata ,impacare pe care nu a vrut o nicicum de la inceput.

ce ne a surprins a fost faptul ca d -na avocat a fost de acord cu el spunand ca tot la 1000 euro am ajunge si n sentinta instantei pentru ca ne ar obliga la plata despagubirilor si amenda penala.


dvs ce ziceti puteti sa mi dati si o alta parere ??????

e posibil d-na avocat sa colaboreze cu partea vatamata????

pana acu si a facut treaba zicem noi.

sau i s a explicat partii vatamate ca nu are sanse sa castige si mai bine sa se multumeasca cu putin decat deloc.

va rog mult.
astazi am mai avut o infatisare in acest proces si partea vatamata i a spus av. mele atunci cand aceasta a incercat sa l convinga sa ne impacam eventual sa i dam ceva bani, ca v a ajunge la CURTEA SUPREMA daca nu castiga cati bani vrea le respectiv 40 000 ron daune si 10 000 ron cheltuieli

va intreb e posibil???????din moment ce el mai poate face recurs la fond si se da sentinta definitiva si irevocabila?

Alte discuții în legătură

Vatamare corporala cercetasa cercetasa ce sentinte s au dat in vatamare corporala cu CML 24 zile ingrijiri medicale in ce suma se pot obtine daune morale si materiale. (vezi toată discuția)
Sentințele supuse apelului george_puchiu george_puchiu nelămurire mea constă în interpretarea art 361 alin. (1) lit a) Cod procedură penală, articol reglementat prin legea 202/2010 și care statuează că ... (vezi toată discuția)
Cedo xuser xuser In cazul in care in Romania nu mi se face dreptate referitor la un proces pt. lovire si alte violente , pot ajunge cu el la CEDO? (vezi toată discuția)