avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua, unde pot solicita o copie a unei amenzi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua, unde pot solicita o copie a unei amenzi date de politie? ...

Buna ziua, unde pot solicita o copie a unei amenzi date de politie? A procesului verbal? Nu sunt la domiciliu sa il primesc si va fi lipit pe geamul blocului am inteles, doresc eliberarea unei copii.
1 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
De obicei se trimite in plic, la oficiul postal de care apartineti. Nu vi se elibereaza alta copie.
Daca nu va pricepeti deloc de ce scrieti si induceti in eroare? Forumul asta trebuie sa fie de ajutor dar imi dau seama ca parerile sunt mai mult decat...

Se trimite in plic cu confirmare, daca nu se preia se va afisa pe geamul sau usa domiciliului/blocului. Se face cerere catre DITL cred pentru eliberare copie PV aici trebuie sa ma lamuresc



latka a scris:

De obicei se trimite in plic, la oficiul postal de care apartineti. Nu vi se elibereaza alta copie.

Daca nu discutati civilizat, voi sterge tot subiectul, nu e treaba nimanui de aici sa suporte jignirile unui utilizator oarecare. Nu ati precizat nici o secunda faptul ca v-a fost trimis de catre politie plicul respectiv. Nu stiu despre alta parere, deocamdata e doar a dvs. si este in contradictie cu regulamentul forumului.

La DITL ajunge mult mai tirziu si oricum dincolo de termenul de plata a jumatatii din minimul amenzii, cele 15 zile. Puteti solicita sa va dea o copie de la DITL, dar asta intr-un viitor neprecizat.

Eu v-am raspuns corect, politia nu va elibereaza alta copie. De obicei exemplarul 1, originalul scris, ramine la politie si dupa ala se face copia care ajunge, cindva, la DITL, contravenientului i se comunica copia, exemplarul 2, mai putin citet.
Când se merge ls DITL este deja ceasul.al doisprezecelea,amenda nu a fost platita se trimite pv la organul fiscal pt punere în executare.In general la DITL ajung cei care se trezesc ca au un debit de plata provenit dintr o amenda neplatita și nu știau din varii motive de existenta PV prin care au fost sancționați..
Buna ziua. Si atunci de unde il pot solicita pentru a il contesta? La politie il aveau dar au zis ca nu mi-l pot da in mana ca are un anumit traseu. Mi-au zis sa il cer la judecatorie, am sunat si mi-au spus ca nu

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Când se merge ls DITL este deja ceasul.al doisprezecelea,amenda nu a fost platita se trimite pv la organul fiscal pt punere în executare.In general la DITL ajung cei care se trezesc ca au un debit de plata provenit dintr o amenda neplatita și nu știau din varii motive de existenta PV prin care au fost sancționați..


Ultima modificare: Joi, 13 Iulie 2023
lord1, utilizator

Alte discuții în legătură

Proces verbal scris foarte urat incat nu poate fi citit-motiv de anulare? Tut_trademark Tut_trademark buna ziua, am fost sanctionat in trafic si procesul verbal a fost scris atat de urat incat nu se poate citi continutul lui. pot depune contestatie si sa cer ... (vezi toată discuția)
Amendă pentru parcare pe trotuar deși eu nu am permis, iar mașina o conducea fiul meu. pot face contestație? Ciprian19851985 Ciprian19851985 Am luat amenda pt parcare in fata unui bloc, pe trotuar. Amenda a venit prin posta si eu nu am permis. Fiul meu conduce masina si a parcat. Pot face ... (vezi toată discuția)