Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amendă pentru parcare pe trotuar deși eu nu am ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amendă pentru parcare pe trotuar deși eu nu am permis, iar mașina o conducea fiul meu. Pot face contestație?

Am luat amenda pt parcare in fata unui bloc, pe trotuar.
Amenda a venit prin posta si eu nu am permis.
Fiul meu conduce masina si a parcat.

Pot face contestatie? Ce sa fac?
Manuela Rășină, administrator
Puteti depune contestatie.
Amenda a fost aplicata de politia locala sau de politia rutiera?
Ati fost notificat sa comunicati politiei cine a condus auto? Ati gasit vreun fluturas pe parbriz?
Sanctiunea se aplica conducatorului auto sau proprietarului, depinde de contraventie, in cazul de fata, conducatorului auto, se aplica si 2 pct de penalizare.
Puteti face contestatie in termen de 15 zile de la comunicarea procesului verbal functie de condiitiile concrete in care a fost parcata masina, daca a fost lasat un spatiu si pentru pietoni, etc.
Fluturas cred ca a fost ca a avut coleg care a avut in zona masina si a primit invitatie de la Politia Locala Galati, dar nu s-a gasit pe parbriz nimic. Ori l-a luat vantul, ori vreun cetatean binevoitor.

Procesul verbal este de la Politia locala si scrie ca s-a facut fotografie masinii in 14 Iulie "parcapa pe trotuar blocand accesul pietonilor". Masina era parcata pe trotuar, dar pana la bloc e spatiu de 1 - 1.5m si acum de vreo cateva zile sunt parcate masini acolo cu semn in geam cu Loc parcare rezident. Masini au fost parcate acolo dintotdeauna si daca acum lasa rezidentii sa parcheze e clar ca e loc de pietoni.

Daca depun contestatie, dupa ce se finalizeaza contestatia mai pot plati amenda la jumatate?
Ciprian19851985, utilizator
Nu am fost notificat sa comunic politiei cine a condus auto, doar am gasit fluturasul ala in cutie postala si am mers la ghiseu si am ridicat plicul.
Ciprian19851985, utilizator
Faceti contestatie. Aveti 15 zile, la fel si la plata la jumatate.