avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 292 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... amenda politia comunitara
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

amenda politia comunitara

m am trezit cu un autocolant de ala cu,,ati incalcat legea''pe parbriz!masina era parcata pe o fosta intrare intr o parcare actualmente inchisa,atingea vreo doua palme din trotuar!ce amenda o sa iau?se poate contesta?mentionez ca pana acum se parca acolo zilnic de vreun an jumate fara sa fie nimeni amendat!multumesc!X-(
Daca PV de contraventie ,constatati ca detine incalcari ale art 16,17,19 din OG nr 2/2001 se justifica sa contestati ,in termen de 15 de la comunicare la judecaria responsabila locatiei unde a fost constatata contraventia
In situatia in care ati parcat neregulamentar puteti fi sanctionat (indiferent de faptul ca si altii au parcat). Daca dvs. considerati ca ati parcat regulamentar puteti formula o plangere contraventionala. De asemenea in cazul in care procesul verbal incalca prevederile mai sus aratate de stimata colega, puteti avea sanse de reusita. Aveti grija la termenul de 15 zile de contestate a procesului verbal1

Multa bafta!
In termen de 15 zile de la primirea procesului verbal,daca ati parcat regulamentar si nu exista nicio interdictie,sau nu stanjeneati circulatia autovehiculelor sau a pietonilor,puteti formula contestatie impotriva acestuia la judecatoria competenta teritorial.
multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amendă pentru parcare pe trotuar deși eu nu am permis, iar mașina o conducea fiul meu. pot face contestație? Ciprian19851985 Ciprian19851985 Am luat amenda pt parcare in fata unui bloc, pe trotuar. Amenda a venit prin posta si eu nu am permis. Fiul meu conduce masina si a parcat. Pot face ... (vezi toată discuția)
Contestare amenda hcl 206 eu_arise eu_arise Buna ziua, va scriu cu rugamintea de a ma indruma in elaborarea contestatiei pt o amenda de parcare data in baza HCL 206. Pt a avea o baza de discutii va ... (vezi toată discuția)
Amenda abuziva dana&16 dana&16 Am parcat mașina în curtea interioara între blocuri unde parchează și locatarii și la plecare am găsit pe parbrizul mașinii înștiințare de amenda ... (vezi toată discuția)