Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda abuziva
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda abuziva

Am parcat mașina în curtea interioara între blocuri unde parchează și locatarii și la plecare am găsit pe parbrizul mașinii înștiințare de amenda pentru parcare neregulamentara. Menționez ca se precizează ca este și înregistrare video. În acel loc nu exista vreun semn de parcare sau staționare interzisa, nici nu am parcat în locul cuiva. Ce pot sa fac sa contest acest abuz, nu am mers încă la politia rutiera pentru semnare proces verbal. E mai bine sa nu ma prezint deloc?
Nu conteaza ca va prezentati sau nu ,pv o sa va fie comunicat.In termen de 15 ,zile de la cumunicare formulati contestatie si indicati argumentele prezentate.Succes.
Este bine sa va prezentati la politie pentru a intra in posesia procesului verbal de contraventie. Depuneti plangere contraventionala la Judecatoria la care este arondat locul savarsirii contraventiei.
ing. Ioan Ciobanu
Având în vedere ca nu am parcat pe drumul public ci într-o curte este în regula sa fiu amendata de politia rutiera?

CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT a scris:

Nu conteaza ca va prezentati sau nu ,pv o sa va fie comunicat.In termen de 15 ,zile de la cumunicare formulati contestatie si indicati argumentele prezentate.Succes.