Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Are obligatia agentul constatator de la locala sa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Are obligatia agentul constatator de la locala sa fotografieze pozitia autoturismului?

Buna ziua! Am stationat cu autoturismul pe intrandul de la un imobil(casa). Aia de la locala au zis ca am stationat pe trotuar. Masina e un Smart, are lungimea de 250cm si latimea de 150cm. A intrat perfect de-a latul, nici macar nu am ,,ciupit" din trotuar. Furaciunea nu e mare, 100 de lei, da-i tot hotie! Intrebare: este organul local obligat sa fotografieze autoturismul, sau e suficient sa-si scoata pixul? Am fotografiat masina, dar in instanta e cuvantul lui impotriva cuvantului meu.... Am martor pe cel pe care l-am vizitat, el a vazut fituica din parbriz. Am uitat sa zic! Intai iti lasa o fituica, un fel de proces verbal pro forma, nota de constatare ii zice. Ti se sugereaza sa te autoamendezi, altminteri vine si pv-ul. PV-ul e trimis proprietarului, prezumat ca fiind contravenient.
Bună ziua,

Intai iti lasa o fituica, un fel de proces verbal pro forma, nota de constatare ii zice. Ti se sugereaza sa te autoamendezi, altminteri vine si pv-ul. PV-ul e trimis proprietarului, prezumat ca fiind contravenient.

Ignorați fițuica din parbriz, nu sunteți obligat să vă duceți.
Nu se amendează proprietarul nici când constată Poliția rutieră o parcare neregulamentară și nu e șoferul de față. I se trimite proprietarului o solicitare de comunicare date pentru șoferul care conducea mașina în data de .... Iar dacă nu le comunică îl amendează pentru necomunicare, nu pentru că au găsit mașina parcată nu știu pe unde

Art. 105. -
Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane juridice:
10. nerespectarea obligaţiei de a comunica, în termenul indicat în cuprinsul solicitării poliţiei rutiere, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice, prevăzută la art. 39;
Si daca comunica datele soferului care conducea masina in data de ............ il mai amendeaa?

Manuela Rășină a scris:

Bună ziua,

Intai iti lasa o fituica, un fel de proces verbal pro forma, nota de constatare ii zice. Ti se sugereaza sa te autoamendezi, altminteri vine si pv-ul. PV-ul e trimis proprietarului, prezumat ca fiind contravenient.

Ignorați fițuica din parbriz, nu sunteți obligat să vă duceți.
Nu se amendează proprietarul nici când constată Poliția rutieră o parcare neregulamentară și nu e șoferul de față. I se trimite proprietarului o solicitare de comunicare date pentru șoferul care conducea mașina în data de .... Iar dacă nu le comunică îl amendează pentru necomunicare, nu pentru că au găsit mașina parcată nu știu pe unde

Art. 105. -
Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a V-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de către persoane juridice:
10. nerespectarea obligaţiei de a comunica, în termenul indicat în cuprinsul solicitării poliţiei rutiere, datele de identificare ale persoanei căreia i-a încredinţat vehiculul pentru a-l conduce pe drumurile publice, prevăzută la art. 39;