Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda Politia Locala
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda Politia Locala

Buna ziua!
Am primit o amenda pentru stationare neregulamentara pe un drum secundar, unde se parcheaza de la "facerea lumii" de la Politia Locala Bucuresti. Genul de amenda contraventionala pe care a gasesti dimineata pe parbriz. De contestat pe motive concrete nu prea e loc, masina era la mai putin de 25 metri de coltul intersectiei, insa care sunt atributiile Politiei Locale in materie de contraventii rutiere, sunt mai multe incercari de modificare a legislatiei (legea 155, OUG 195) si o hotarare a Curtii Constitutionale de neconstitutionale a acestui tip de activitate, care ar trebui sa fie in atributiile Politiei Rutiere.
Este legal o astfel de activitate a Politiei Locale?
Multumesc!
Potrivit art. 7 din Legea nr. Legea 155/2010 a poliţiei locale, republicata, "În domeniul circulaţiei pe drumurile publice, poliţia locală are următoarele atribuţii: h) constată contravenţii şi aplică sancţiuni pentru încălcarea normelor legale privind oprirea, staţionarea, parcarea autovehiculelor şi accesul interzis, având dreptul de a dispune măsuri de ridicare a autovehiculelor staţionate neregulamentar."