Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amenda parcare Politia Locala
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amenda parcare Politia Locala

Buna ziua
Am primit in cursul zilei de 10.01.2019 o amenda pt o parcare pe trotuar. Amenda a fost incadrata conform cu hotararea consiliului local.
Eram plecat de la servici, nu ma simteam bine, ameteala, stari de greata, dureri de cap si am parcat in fata unei farmacii pentru a lua niste medicamente.
Procesul verbal este intocmit la ora 15:50, bonul de la farmacie este eliberat la ora 15:52
Fapt este descrisa astfel: "a parcat autovehiculul marca xxxx cu numarul de inmatriculare xx xx xxx pe trotuarul aferent strazii xxxx din Galati ingreunand traficul pietonal din zona"

Am stationat 7 minute.

Strada xxx este de cativa km, nu este descrisa cu exactitate locatia si anume, langa farmacie, sau langa blocul xxx. Era zapada in zona, locuri de parcare deloc, si am ales sa opresc cat mai aproape de farmacie.
Era spatiu si pentru pietoni si pentru masini, practic nu incurca pe nimeni. Amenda este in valoare de 700 lei (350 in 15 zile).
In ce masura pot contesta amenda? legat de starea mea de sanatate si a invoca ca este un caz de forta majora care imi punea sanatatea in pericol, amenzi de circulatie nu am decat 3 in 17 ani de condus, toate pt viteza
Daca fac contestatie si pierd procesul, legat de valoarea amenzii, pot plati doar jumatate din suma in 15 zile de la solutionarea cazului (conform legii nr.107/1958 art.17)?? sau s-ar putea sa am surprize.
Theoane, utilizator
Platiti in termen 1/2 din amenda( 24 ore) dupa care face-ti contestatie
In caza ca nu se rezolva ,,favorabil,, pt dvs cel putin ramane-ti cu 1/2
ok...de platit o platesc.
termenul de 48 ore s-a modificat in 15 zile