avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Primit PV Pol. Locală Galați, în lipsă, pentru ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Primit PV Pol. Locală Galați, în lipsă, pentru parcare neregulamentară, fără invitație prealabilă la sediu

Bună ziua.

Pe data de 15 octombrie a.c. am fost, cu autoturismul, la o piață din Galați, numită popular Piața Basarabiei. Am parcat mașina pe trotuar vis-a-vis de aceasta (un trotuar puțin mai îngust, ce nu permite acea regulă de 1 metru pentru pietoni). Tind să menționez că strada aceasta e una mai 'lăturalnică' și nu e foarte tranzitată de pietoni, ci majoritatea oamenilor o folosesc pentru a parca spre a merge la piață.
Astfel, ieri (18 oct a.c.) am primit de la poștaș un PV întocmit de Poliția Locală Galați în care se stipulează că am staționat voluntar cu autoturismul pe trotuarul aferent str. Lemnari, zona Piața Basarabiei, astfel blocând accesul pietonilor.
Se invocă un articol 32., lit. b) al HCL Galați 339/2021, care se referă la obligația cetățenilor de a nu opri sau staționa vehicule pe trotuare, pe lângă altele (cu excepțiile aferente, unde e permis prin indicatoare). De asemenea, conform articolului 33 din același HCL, pentru aceasta se poate da amendă între 700-1500 RON. În proces scrie amendă de 700, cu jumătate pentru achitare în 15 zile.
PV-ul a fost completat în lipsă, nefiind lipită nicio invitație la sediul PL Galați în parbriz sau pe geam. De asemenea, conform PV-ului, martorii au refuzat să coroboreze PV-ul.
Astfel, PV-ul menționat anterior conține numele și CNP-ul proprietarului autoturismului (tatăl meu - Gabriel, și cu o literă scrisă greșit la numele de familie, deși nu consider acest fapt a fi relevant) ca cel contravenient. Însă nu el a condus și parcat autoturismul pe trotuarul acela la acel moment, ci eu, fiul lui.

Întrebarea mea este: luând în considerare toate acestea, depunând o plângere la judecătorie, există posibilitatea anulării PV-ului pentru că nu el a condus mașina la momentul respectiv. De asemenea, recomandați să plătesc suma de 350 de lei (jumătate din PV) în termenul de 15 zile?

Mulțumesc anticipat,
Virgiliu
Ultima modificare: Miercuri, 19 Octombrie 2022
virgiliuadr, utilizator
Cel mai recent răspuns: latka , moderator 13:07, 20 Octombrie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dvs. nu aveti nici un amestec, din moment ce nu sunteti mentionat, tatal dvs. trebuie sa depuna plingere contraventionala impotriva PV de contraventie, avind atasate declaratii ale unor martori (nu rude) ca in ziua si la ora respectiva era in cu totul alta parte. Se va cere in plingere anularea PV de contraventie, pe acest motiv, ca in momentul respectiv nu a condus masina in acel loc. Recomandarea cu plata e valabila, in cazul in care nu va descurcati si pierdeti procesul. In caz de cistig se pot recupera banii de la administratia financiara a primariei dvs.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca hcl-ul de. la galati este ca cel de la constanta, atunci sanctiunea a fost corect aplicata! caci pt parcare pe loc nepermis se sanctioneaza proprietarul si nu soferul
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De fapt ati comis o contraventie si e normal ca fiind prins sa fiti sanctionat. Asadar mai bine platiti amenda tatalui, care e de fapt pentru fapta dvs si gata. Probabil ca si nervii dumneavoastra au o valoare si nu doriti dreptate in RO.


virgiliuadr a scris:

Bună ziua.

Pe data de 15 octombrie a.c. am fost, cu autoturismul, la o piață din Galați, numită popular Piața Basarabiei. Am parcat mașina pe trotuar vis-a-vis de aceasta (un trotuar puțin mai îngust, ce nu permite acea regulă de 1 metru pentru pietoni). Tind să menționez că strada aceasta e una mai 'lăturalnică' și nu e foarte tranzitată de pietoni, ci majoritatea oamenilor o folosesc pentru a parca spre a merge la piață.
Astfel, ieri (18 oct a.c.) am primit de la poștaș un PV întocmit de Poliția Locală Galați în care se stipulează că am staționat voluntar cu autoturismul pe trotuarul aferent str. Lemnari, zona Piața Basarabiei, astfel blocând accesul pietonilor.
Se invocă un articol 32., lit. b) al HCL Galați 339/2021, care se referă la obligația cetățenilor de a nu opri sau staționa vehicule pe trotuare, pe lângă altele (cu excepțiile aferente, unde e permis prin indicatoare). De asemenea, conform articolului 33 din același HCL, pentru aceasta se poate da amendă între 700-1500 RON. În proces scrie amendă de 700, cu jumătate pentru achitare în 15 zile.
PV-ul a fost completat în lipsă, nefiind lipită nicio invitație la sediul PL Galați în parbriz sau pe geam. De asemenea, conform PV-ului, martorii au refuzat să coroboreze PV-ul.
Astfel, PV-ul menționat anterior conține numele și CNP-ul proprietarului autoturismului (tatăl meu - Gabriel, și cu o literă scrisă greșit la numele de familie, deși nu consider acest fapt a fi relevant) ca cel contravenient. Însă nu el a condus și parcat autoturismul pe trotuarul acela la acel moment, ci eu, fiul lui.

Întrebarea mea este: luând în considerare toate acestea, depunând o plângere la judecătorie, există posibilitatea anulării PV-ului pentru că nu el a condus mașina la momentul respectiv. De asemenea, recomandați să plătesc suma de 350 de lei (jumătate din PV) în termenul de 15 zile?

Mulțumesc anticipat,
Virgiliu

Nu plătiți amenda!
Poliția locală poate amenda șoferul doar în prezenta acestuia.
În schimb, dacă în HCL este prevazut că poate ridica mașina dacă este parcată neregulamentar, poliția locală o poate face.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
De asemenea (pentru viitor) povestea aia cu parcatul pe trotuar care e OK daca lasi un metru... nu (mai) e valabila.

Alte discuții în legătură

Amendă pentru parcare pe trotuar deși eu nu am permis, iar mașina o conducea fiul meu. pot face contestație? Ciprian19851985 Ciprian19851985 Am luat amenda pt parcare in fata unui bloc, pe trotuar. Amenda a venit prin posta si eu nu am permis. Fiul meu conduce masina si a parcat. Pot face ... (vezi toată discuția)
Are obligatia agentul constatator de la locala sa fotografieze pozitia autoturismului? DlGoe DlGoe Buna ziua! Am stationat cu autoturismul pe intrandul de la un imobil(casa). Aia de la locala au zis ca am stationat pe trotuar. Masina e un Smart, are ... (vezi toată discuția)
Amenda parcare hcl s4 24/2019 Adyconst Adyconst Rog un sfat. Speta: Ieri am primit o amenda prin posta de la politia locala S4. Amenda parcare in baza HCL S4 24/2019. PV de contraventie este pe numele meu, ... (vezi toată discuția)