avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1673 soluții astăzi
Forum Activitate Menaru

Activitate Menaru

va multumesc mult
Prin urmare, odata cu incetarea contractului de munca sunt indreptatita sa primesc suma aferenta zilelor de concediu. Va multumesc pentru ras[puns. Plusez putin si revin cu o alta intrebare: concediul poate sa coincida cu perioada de preaviz? adica in conditiile in care mim se spune ca firma nu are bani, sa gasim o solutie, pot sa imi iau concediu si perioada aceea sa fie considerata si de preaviz? sau daca imi iau concediu, mai muncesc 30 de zile in preaviz dupa?
Buna ziua, am o intrebare referitoare la plata concediului de odihna. cand am parasit, in urma cu vreo 6 ani, firma la care lucram, am primit la plecare banii pe zilele de concediu pe care nu mi le luasem in anuol respectiv. Acum sunt pe cale sa fiu in aceeasi situatie; urmeaza sa parasesc firma si mi-am luaat in total doua 2 zile de concediu de odihna. Am vrea sa stiu daca, fiind angajat cu carte de munca si avand stipulate 20 de zile de concediu de odihna anual, firma este obligata sa imi plateasca celelalte 18 zile. Si daca refuza, in cazul in care ar trebui sa o faca, ce solutii de recuperare a acelor bani am? Va multumesc anticipat pentru lamuriri.
Multumesc pt raspuns. Art din lege pe care mi le semnalati le-am citit si eu si eu am dedus ca, din moment ce nu se specifica o per inainte de implinirea varstei de un an a copilului, ma pot reintoarce si cu o zi inainte si sa beneficiez de acest stimulent. Aveam insa nevoie de confirmarea unui jurist ca am interpretat corect legea. Din ce imi spuneti, am aceasta confirmare. Multumesc
Buna seara, daca fiica mea implineste un an pe 11ian2012, iar eu ma intorc la serviciu pe 4 sau pe 9 ian, mai pot primi stimulentul de reinsertie? Exista conditia ca firma mea sa inregistreze reluarea raporturilor de munca, reluarea contractului, la ITM inainte de 11 ian, ca eu sa pot beneficia de acest stimulent? Multumesc