avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate bcrissty

Activitate bcrissty

Răspuns la discuția divort in strainatate!
chiar nu e nimeni care sa ma poata ajuta?:foottap:
cosmine prin ceva asemanator trec si eu zilele astea, in sensul ca sotia mea a plecat deja in strainatate si a si deskis divortul de acolo(cel putin asa zice ea).din ce am vorbit eu cu avocatii din orasul meu, din ce am citit pe net, copilul minor nu poate parasi tara fara acordul unuia dintre parinti.pe de alta parte sunt si opinii care contrazic ce am zis eu iar eu ma aflu in aceeasi ceata ca si tine.daca vede cineva ne poate ajuta cu o parere pertinenta legata de aceasta situatie?daca vrei, da mi adresa de e mail sa iti trimit si tie ce mi a trimis un avocat
buna ziua!sotia mea a plecat in italia in luna octombrie, pentru a face analize medicale fetitei noastre,in virsta de un an si jumatate, o scumpete de fata.dupa efectuarea analizelor,sotia si a gasit serviciu (ea locuieste impreuna cu parintii ei).acum m a anuntat ca nu mai vine acasa si ca a introdus actiune de divort in italia.
nu e o surpriza pt mine faptul ca a bagat divort, ceva divergente intre noi au mai fost, dar nasterea copilului le a atenuat.intrebarea mea este:unde se va judeca procesul?in italia sau in ro?ce sanse mai am eu sa cer custodie comuna?in timpul casniciei am mai avut ceva greutati in sensul ca ea m a inselat, iar eu am iertat o.pe ea o sustin foarte mult parintii ei, care pe mine nu m au acceptat de la bun inceput.