avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate raduc1

Activitate raduc1

Subiect: plangere tribunal impotriva case sectoriale de pensii M.A.I.
Intrucat in luna aprilie 2012 am trimis documente in vederea recalcularii pensiei, nici pana in prezent nu am primit raspuns.( am trimis memorii atat ministrului cat si directorului casei) . Din acest motiv m-am hotarat sa ma adresez instantei.Doresc model plangere si eventuale sfaturi. Multumesc

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

in anul 1992 socrului meu i sa dat spre folosinta o suprafata de teren agricol in extravilanul comunei fara a fi mentionata in titlul de propietate.. pana in anul 2001cand acesta a decedat, aceasta suprafata a fost cultivata de acesta. din anul 2002aceasta suprafata (40 ari) noi mostenitorii am luat o familie de tineri care au locuit in casa socrului si care au lucrat pamantul detinut inclusiv acea suprafata pana in acest an cand am devenit pensionar si am plecat la tara. am fost la pimaria comunei in vederea identificarii suprafetelor de teren detinute, fapt care sa si intamplat. Suprafata de 40 ari nu apare pe nici un titlu de propietate si nici in evidentele primariei.INTREBARE: CE DEMERSURI POT SA FAC PENTRU A INTRA IN POSESIA ACELEI SUPRAFETE?( aceasta suprafata fiind muncita de socrul meu si de noi urmasii) Multumesc.


in anul 1992 socrului meu i sa dat spre folosinta o suprafata de teren agricol in extravilanul comunei fara a fi mentionata in titlul de propietate.. pana in anul 2001cand acesta a decedat, aceasta suprafata a fost cultivata de acesta. din anul 2002aceasta suprafata (40 ari) noi mostenitorii am luat o familie de tineri care au locuit in casa socrului si care au lucrat pamantul detinut inclusiv acea suprafata pana in acest an cand am devenit pensionar si am plecat la tara. am fost la pimaria comunei in vederea identificarii suprafetelor de teren detinute, fapt care sa si intamplat. Suprafata de 40 ari nu apare pe nici un titlu de propietate si nici in evidentele primariei.INTREBARE: CE DEMERSURI POT SA FAC PENTRU A INTRA IN POSESIA ACELEI SUPRAFETE?( aceasta suprafata fiind muncita de socrul meu si de noi urmasii) Multumesc
raduc1 a scris:

in anul 1992 socrului meu i sa dat spre folosinta o suprafata de teren agricol in extravilanul comunei fara a fi mentionata in titlul de propietate.. pana in anul 2001cand acesta a decedat, aceasta suprafata a fost cultivata de acesta. din anul 2002aceasta suprafata (40 ari) noi mostenitorii am luat o familie de tineri care au locuit in casa socrului si care au lucrat pamantul detinut inclusiv acea suprafata pana in acest an cand am devenit pensionar si am plecat la tara. am fost la pimaria comunei in vederea identificarii suprafetelor de teren detinute, fapt care sa si intamplat. Suprafata de 40 ari nu apare pe nici un titlu de propietate si nici in evidentele primariei.INTREBARE: CE DEMERSURI POT SA FAC PENTRU A INTRA IN POSESIA ACELEI SUPRAFETE?( aceasta suprafata fiind muncita de socrul meu si de noi urmasii) Multumesc


in anul 1992 socrului meu i sa dat spre folosinta o suprafata de teren agricol in extravilanul comunei fara a fi mentionata in titlul de propietate.. pana in anul 2001cand acesta a decedat, aceasta suprafata a fost cultivata de acesta. din anul 2002aceasta suprafata (40 ari) noi mostenitorii am luat o familie de tineri care au locuit in casa socrului si care au lucrat pamantul detinut inclusiv acea suprafata pana in acest an cand am devenit pensionar si am plecat la tara. am fost la pimaria comunei in vederea identificarii suprafetelor de teren detinute, fapt care sa si intamplat. Suprafata de 40 ari nu apare pe nici un titlu de propietate si nici in evidentele primariei.INTREBARE: CE DEMERSURI POT SA FAC PENTRU A INTRA IN POSESIA ACELEI SUPRAFETE?( aceasta suprafata fiind muncita de socrul meu si de noi urmasii) Multumesc
Răspuns la discuția impozitare ajutoare
De acord cu impozitarea de 16% dar se impoziteaza de doua ori. Tot codul fiscal prevede ca nu se calculeaza asig.sociale 10,5%.Multumesc
In anul 2011 am iesit la pensie ca urmare aincapacitatii de munca. Conform legii beneficiez de 20 salarii, ajutoare la iesirea la pensie pe caz de boala(am activat ca politist). In luna martie a inceput acordarea acestora.unui coleg i s-a impozitat astfel:
- salariu de baza - 16%
- cas 10,5 %
-pensie 5.5%, iar suma ramasa a mai fost impozitata cu 16%. H.G. 50/2012 prevede ca asig. soc. 10,5% nu se aplica. Rog sprijin de specialitate.

Revin la solicitarea din 21.02.2012. In anul 2010 salariile buetarilor au fost diminuate cu25%Care este salariul brut folosit calcularea punctului de pensie ? Cel brut diminuat sau cel brut realizat fara diminuare. Doresc daca se poate si baza legala. Cu multumiri.

precizari: contributiile au fost calculate la salariul de baza nediminuat