Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... In anul 2010 salariile bugetarilor au fost diminuate ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

In anul 2010 salariile bugetarilor au fost diminuate cu 25%, care este salariul brut utilizat la calcularea pensiei?

Revin la solicitarea din 21.02.2012. In anul 2010 salariile buetarilor au fost diminuate cu25%Care este salariul brut folosit calcularea punctului de pensie ? Cel brut diminuat sau cel brut realizat fara diminuare. Doresc daca se poate si baza legala. Cu multumiri.

precizari: contributiile au fost calculate la salariul de baza nediminuat
HG nr. 257/2011 pentru aprobarea Normelor de aplicare a prevederilor Legii nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
ART. 71
(1) Punctajul lunar al asiguratului se determinã potrivit art. 96 din lege, pe baza câştigului salarial brut/solda brutã care a constituit baza de calcul a contribuţiei individuale de asigurãri sociale sau, dupã caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuţiei de asigurãri sociale.

Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice :
ART. 96
(1) Punctajul anual al asiguratului se determinã prin împãrţirea la 12 a sumei punctajelor lunare realizate în anul calendaristic respectiv.
(2) Punctajul lunar se calculeazã prin raportarea câştigului salarial brut/solda brutã sau, dupã caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuţiei de asigurãri sociale, la câştigul salarial mediu brut din luna respectivã, comunicat de Institutul Naţional de Statisticã.

Conform articolelor de mai sus, rezulta ca punctajul lunar se va calcula cu salariul care a constituit baza de calcul a CAS.