avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate ivanawlf

Activitate ivanawlf

Sursele mele nu sunt foarte credibile, asa ca imi permit sa trec peste recomandarea dumneavoastra.
"Folosirea programului Powerpoint fara licenta este sigur ilegala."
Atentie!! Sa fii destept nu e legal! (cam asa suna in traducere partea de mai sus).
Nu s-a gandit nimeni, cred, sa incrimineze inteligenta, dar e drept ca multi s-au straduit sa o sufoce.
S-ar putea sa stie ei de ce.
Pana una alta, puteti sa imi spuneti cine ii certifica pe cei care acorda certificari PowerPoint? (licente). Nu cred.
Nu e inerzis. Nu e legal.
Asta e o minciuna mai mare decat toate minciunile. Nu exista piraterie. Exista doar criminali si victimele lor.
Trafic de informatii (din partea killerilor care o fac sub umbrela "corporation", "portal", "web browser" and you name it, faciltarea accesului la informatii ori divertisment pentru cei interesati dar carora nu le este permis sa plateasca accesul in mod direct (vreau informatii, vreau sa citesc presa, nu cumpar materialul tiparit pentru a sa nu "cere" indirect taierea unui copac pentru dorinta mea de informare, de ce imi este facilitat accesul gratuit cand eu stiu ca articolele de presa sunt scrise de oameni care primesc remuneratii pentru munca lor? vreau sa imi folosesc telefonul mobil pentru a asculta un post de radio, pentru ca aparatul mi-a fost vandut cu permisiunea de acces numai ca nu o pot face cat timp in abonamentul pe care il platesc nu este inclus si acel serviciu, respectiv plata unui abonament radio.Am platit un dispozitiv electronic si programul care ii permite acestuia sa functioneze-in dublu exemplar, pentru ca aparatul in sine are o problema, am apreciat eu, de specificare corecta a modelului pe actele de provenienta-respectiv factura fiscala, dar ce imi ofera el? Mizerii si gunoaie, asa-numite piraterii, ori modalitati de scuipare a gunoaielor spre altii).
Cineva are sa remedieze, poate, candva, problema asta. Daca nu ne trimit portalurile corporatiste cu totul la dracu' pana atunci... Iar asta inseamna va trafica, ori va obtine un beneficiu direct si pecuniar din datul meu cu capul de ziduri. Poate cei care plaseaza acel profil masculine in dreptul datelor indicate de mine. Poate altii.
Societatea in care traiesc eu este una a vicleniei, a minciunii,a neglijentei si ignorantei, care se autodistruge impinsa de la spate de cei care isi incaseaza milioanele si platesc taxe offshore, pentru ca de acolo au venit.
"Torch has adopted the following procedures to respond to alleged copyright infringement in accordance with the Digital Millennium Copyright Act. The address of our designated agent to receive notification of infringement ("Designated Agent") is listed at the end of this policy.
(...)
DMCA Complaints
Attn: DMCA Officer
Torch Media Inc.
53rd E street, Urbanizacion Marbella, MMG Tower, 16th Floor, Republic Of Panama
Phone Number: +1 (914) 662-9076
Fax Number: +1 (914) 556-2332
Email Address: notice@torchbrowser.com"

Pe cei de la Microsoft I-ati intrebat ce parere au? Ori, daca I-ati intrebat, ei despre ce alt "Millenium" v-au facut vorbire, in cazul ideal si fericit in care ati gasit datele lor de contact. Ori, cei care va sunt "furnizorii" de raspunsuri (asa numitele "motoare de cautare") nu vi se par in nici un fel dubiosi?

Mie da, pentru ca isi dau o identitate offshore, dar programul lor filtreaza cu foarte mare usurinta si rapiditate informatiile pe baza cuvintelor furnizate de mine. Si, mai mult decat atat, practica un alt gen de abuz: ofera produsul oricui, dar "nu pot" raspunde fiecaruia in privinta cadrului legal al acordului de utilizare pe care il solicita.


Ori, poate ca vreti sa incercati si varianta autoritatilor.
In cazul in care mai aveti curajul sau energia.
Dar, e posibil sa aveti surpriza sa va puna sa platiti un tarif de 120 lei/luna pentru privilegiul de a afla cat de legal ceea ce doriti dumneavoastra sa faceti si sa petreceti cateva zile cautand sa intelegeti. Daca aveti timp. Ori mai aveti rabdare.
Ori daca sunteti dispusa sa munciti voluntar si gratuit.

Ca pe urma sa va treziti cu un reprezentant al autoritatii, si dupa el un altul, si un altul...care va cer sa incalcati legile acelea pe care v-ati straduit sa le cititi cu speranta absurda ca veti avea vreun beneficiu de pe urma acelor bani cheltuiti. Singurul beneficiu este cunoasterea amplitudinii greselilor tuturor.






De fapt, cred ca ordinea este furnizorul in cazul in care materialul pus la dispozitie poate provoca daune si, in cazul in care poate provoca daune nu este insotit de manual ori explicatii in vederea corectei utilizari, autoritate daca nu opreste expunerea utilizatorului in caz de potential vatamator si abia in cele din urma utilizatorul. Nu poate fi cineva considerat responsabil de ceea ce nu a avut omeneste posibil posibilitatea sa afle.
Si, avand in vedere abundenta de programe si tehnologii, educatia e extreme de deficitara.
Răspuns la discuția Abuz
Am pus o intrebare la care mi s-a raspuns cu o sugestie, nu cu o explicatie.
Sugestia dumneavoastra este aceea de a acoperi cu o imagine grafica ceea ce eu consider ca este un abuz.
Discuție Abuz
Care este motivul pentru care imaginea de background asociata mie de catre proprietarii site-ului este cea a unei siluete masculine?
E o conditionare absurda si jignitoare.
In acelasi fel cum absurda si jignitoare este toata conditionarea legata de acele cookies si accord de folosire. Folosul (pe un forum de discutii libere), sunt discutiile in sine.
Ca sa le plateasca, ar trebui sa-si si permita acest lucru, ori sa stie pentru ce li se cere acea plata, nu?
In mod onest, dumneavoastra puteti spune ca asa stau lucrurile?
Si atunci, cine plateste?
Nu cumva plateste societatea, in ansamblul ei?

Este vorba despre un dispozitiv electronic de tip combina muzicala pentru care inca mai am acte de provenienta. Este vorba despre un mp4player daruit inclusiv cu actele de provenienta . Este vorba de o colectie de CD-uri pentru care nu mai am acte de provenienta (bonuri fiscale). Este vorba despre un mp3player pierdut pentru care nu mai am nici acte de provenienta. Este vorba despre un telefon mobil pentru care am acte de provenienta. Este vorba despre o imprimanta pentru care am acte de provenienta. Este vorba despre unul sau doua calculatoare personale pentru care nu mai am acte de provenienta.
Care este, mai exact, incadrarea raspunderii mele?