avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1975 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters234037

Activitate ContSters234037

Răspuns la discuția divort in strainatate!
buna seara divortul se va efectua in italia,dar dupa sentinta trebuie sa vina cu actele in rominia si sa le duca la tribunal,asta dupa ce le traduce si le legalizeaza,apoi se desface casatoria pe baza procesului si a sentintei din italia.dar de copil nu stiu ce legi are in italia.eu locuiesc in spania si stiu cum este cu un divort in strainatate.sper sa iti fie de folos.craciun fericit
mam separat de fostul barbat,intre timp am avut o relatie cun un barbat am ramas insarcinata si am un copil,acum mi se spune ca copilul este al fostului barbat,dar in certificatul de nastere nu este trecut nimeni la tata.copilul este al meu,copilul este nascut in spania,dupa divort miam schimbat numele si automat si numele la copil,de unde legile din tara te obliga sa pui copilul din afara casatoriei pe numele la fostul barbat?in hotarirea de divort este scris clar ca sint separata de fostul sot din 2003 si nu am mai avut contact cu el.legile de aici nu recunoaste casatoria romana ,am actele de spania dar nu vor sa imi dea certificatul rominesc de nastere,pt ca mi se spune ca e copilul fostului barbat.daca nu e recunoscut de tata cum cum sa il trec pe numele lui,astept orice raspuns sau sfat [Editat - multumesc pentru intelegere].va multumesc