avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1295 soluții astăzi
Forum Activitate CALIOPI NEDELCU

Activitate CALIOPI NEDELCU

Cota indiviza se poate instraina inainte de iesirea din indiviziune , fara cadastru etc ?? Am fost la notar si mi-a spus ca nu se mai poate .
Răspuns la discuția INDIVIZIUNE
Da am facut pligere de tulburare de posesie . In luna ianuarie pe data de 20 merg la Cimpina la politie si vom vedea ce si cum . Cei care locuiesc acolo invoca faptul ca ei au locuit acolo etc etc , au facut fel de fel de imbunatatieri ....Eu nu le-am cerut sa faca imbunatatiri . Acolo am copilarit si vroiam sa ramina conservat , sa ramina asa cum mi-a fost lasat de bunica mea . Este complicat...Asteapta termenul si cred ca au fost invatati sa ceara uzucapiune sau nu mai stiu ce . Oricum eu depun actiunea de indiviziune acum in ianuarie . Am obtinut o imputernicire notariala de la cealalta parte (cu care nu am probleme ) in sensul ca pot vinde partea ei . Eu am sa mi-o vind mie . Asa ca am acolo 2 parti iar cei care fac probleme , ramin cu o singura parte . 2 la 1 ...Eu vreau sa procedez in felul urmator : pentru a nu ma complica , in cadruc cererii de indiviziune cer direct fara alte comentarii sa se faca evaluarea si sa fiu despagubit . Ce parere aveti ??

In alta ordine de idei : la depunerea actiuni ttrebuie achitata o taxa de timbru . Taxa este o cota parte din evaluarea ''din ochi'' obiectului actiunii . Cind ''evaluez'' , evaluez si depun cota din intreg sau din cea 1/3 care mi se cuvine ?

Oricum , va tin la curent cu ce se intimpla cu plingerea pentru tulburare de posesie .

DACA NU AU BANI SA MA DESPAGUBEASCA , SE SCOATE LA LICITATIE ,DAR NU SE VA VINDE NICIODATA DATORITA AM PLASAMENTULUI .

IN CONCLUZIE ??! :hammer:
Răspuns la discuția INDIVIZIUNE
Da . Va multumesc foarte mult pentru raspuns.In speta respectiva suntem trei coindivizari , fiecare cu 1/3 - doi (eu si doamna Copetchi) cu centract vinzare cumparare iar a treia parte - mostenire .Nu reusim sub nici o forma sa ne intelegem cu a treia parte.In acesta idee m-am gindit sa deschid acest proces de indiviziune.Pentru a fi mai simplu m-am gindit sa cer instantei sa atribuie intreaga proprietate ''celei de a trea parti'' iar acesta sa ne despagubeasca , tinind cont de faptul ca ''cea de a treaia parte '' locuieste acolo. In aceasta idee ne-am gindit ca pentru a bu bate drumurile toti la proces , sa ne reprezentam ...Ce parere aveti ??

LA MULTI ANI , SARBATORI FERICITE TUTUROR . SI SA SCAPAM DE PROCESE CIT MAI REPEDE !!!=D>

P.S.
Am facut o plingere penala impotriva ''celei de a treia parti'' , care nu ne permite accesul la proprietate i, totodata ''cea de a treia parte'' a facut fel de fel de modificari cladirii , fara a ne consulta . Neplacut...
Discuție INDIVIZIUNE
COSTURI,TIMBRAU,REPREZENTARE,FINALIZARE
1.UN COPROPRIETAR POATE FI REPREZENTAT IN INSTANTA IN CADRUL PROCESULUI DE INDIVIZUNE DE UN ALT COPROPRIETAR CARE ESTE IN ACELASI PROCES ?