avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1800 soluții astăzi
Forum Activitate deluc79

Activitate deluc79

Răspuns la discuția Buna seara. Taxa de poluare
Fiind vorba de o Dacia 1310, care sigur era inmatriculata pt ca nu se mai fabrica de ff multi ani, are taxa de inmatriculare conform legii care asteptam sa apara in MO. Dupa cum am vazut la TV la o Dacie, taxa poate ajunge pana la 6000 euro!!! SCANDALOS, dar asa ni s-a aratat la TV. Si eum o situatie asemanatoare; acum asteptam sa vedem cine plateste cel care vinde sau cel care cumpara? Daca la tine ar fi sa fie atat taxa, mai cumpara cineva masina ta??? Dl ministru al mediului sustine ca asa stimuleaza programul "RABLA". Spune el ca duci masina la centru de colectare, primesti voucher, mai cumperi 2 vochere, mai pui diferenta pt un auto nou, (diferenta minima este de 3000 euro pt cel mai ieftin logan), si asa reinoieste dumnealui parcu. Ceea ce nu stie este ca nu toti au 3-4000 de euro ca sa schimbe autoturismul vechi cu altul nou!!!
Din punctul meu de vedere legea se aplica oarecum retroactiv, pt ca se refera la masini deja inmatriculate, adica inainte de 2007. Oare daca stia cineva la vremea respectiva ca va veni o taxa care sa il oblige pe proprietar sa scada din valoarea masinii numai ca sa o poate vinde, ar mai fi achizitionat un auto care sa aiba o taxa de 2000 de euro? Va dau exemplul meu: auto audi din 2005, cilindree 1968, diesel; conform celor difuzate la TV noul calcul prevede o taxa de 2000 euro numai dupa aceste criterii (an fabricatie, cilindree). Practic aceasta lege te impiedica sa schimbi masina pt ca la cat pierzi la ea nu mai merita sa faci o investitie si sa achzitionezi alta mai noua. Apropo e publicata in M.O. aceasta lege?