avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 959 soluții astăzi
Forum Activitate vally

Activitate vally

Răspuns la discuția Autenticitate diploma
multumesc mult,
o sa mai incerc.
revin cu "solutia",dupa ce rezolv problema!

o zi buna!
Răspuns la discuția Autenticitate diploma
Am fost,si mi-au dat o adeverinta care confirma autenticitatea diplomei,dar atat...iar aceasta adeverinta nu are nici o valoare pentru notar si nu numai....nu au vrut sa puna alta stampila peste poza din motivul ca atunci cand am absolvit eu institutia se numea liceu iar acum se numeste colegiu si au schimbat si stampila.....

Buna ziua,

De curand am avut nevoie de o copie legalizata a diplomei de bacalaureat,dar nici un notar nu a vrut sa o legalizaze X-( deoarece stampila liceului nu apare si pe poza mea.cum ar fi normal,doar pe marginea pozei....eu ce pot face pentru a demonstra autenticitatea diplomei? #-o

Multumesc anticipat,
O zi buna
Răspuns la discuția prescriptie achizitiva
Multumesc din nou u.b.i.k.!!!!

exact asa stau lucrurile! Va multumesc mult! :)
("adversarii" sunt fratii tatalui meu; in prezenta traieste doar unul din bunici , pe numele caruia era actul de propietate initial, dar era bun comun al ambilor bunici)
sper sa nu avem probleme cu "mostenitorii" #-o, ma refer la vreun proces !

sanatate si numai bine !
:thumbup:
Răspuns la discuția prescriptie achizitiva
acum m-am lamurit! multumesc u.b.i.k si aditabora
multumesc ?!? sauron
mai o intrbebare :(( daca se poate :-/ : ce se poate face in aceasta situatie? (parintii mei fiind partea care a obtinut dreptul de proprietate prin aceasta hotarare) "pentru a se lamuri toata lumea odata pentru totdeauna" ?!?#-o

toate cele bune!

buna seara tuturor!

in primul rand multumiri oamenilor care au creat acest site si celor care pastreaza ritmul de zi cu zi !!! faceti o treba minunata!
am si eu o intrebare la care sper sa primesc si eu un raspuns:
se poate deschide in instanta actiune impotriva unei hotarari judecatoresti (prin care s-a obtinut drept de propietatea prin prescriptie achizitiva)?
mentionez ca , in procesul de obt a acestei hot jud, "proprietarul final"care a avut "grija" de casa si terenul respectiv, s-a judecat cu unul din parinti deoarece actul de proprietate initial era pe numele acestuia; bunul a fost dobandit de parinti in timpul casatoriei, iar unul din ei a decedat, nefacandu-se succesiunea; inainte de a interveni decesul acestuia,cu mult in urma,s-a facut"imparteala" verbal de catre parinti pentru fiecare copil (pentru unii cu acte,pentru altii verbal);
bunul cu pricina in cazul meu , apartinea de drept "propietarului final"; daca ceilalti frati acum doresc parte si din acest bun,pot deschide actiune impotriva hot jud?ce sanse de castig au?
ce se poate face in acest sens?

multumesc din suflet!:)
sper ca am fost explicita si ca nu "am sarit corda" cu prea multe intrebari
Buna seara
La notar nu se poate da o declaratie tocmai in scopul de a fii siguri ca nu mai incearca ceva in civil.
In civil are sanse mari sanse mari sa mai castige, nu-i asa?
El ne-a asigurat ca nu va mai incerca nimic si ese dispus sa dea si declaratie pe propria raspundere.....dar nu se stie nicioadata......
Multumesc mult pentru raspunsuri!
Va doresc din suflet un PASTE FERICIT!!!!

P.S. Am avut noroc :-) motociclistul nu era Tariceanu=D>
Buna seera!
Am si eu o mare nelamurire!!!
sotul meu a avut anul trecut un accident cu un motocicilist.a fost foarte aiurea si ciudat....vina a fost a sotului...tipul (motocciclistul) a depus plangere la Politie in termenul de 2 luni de la accident ,iar in tot acest timp nu a raspuns la telefon si nici la mesaje (am incercat sa ne intelegem).are si certificat medico-legal de 55 zile;
intr-un final am reusit sa ne intelegem si a retras plangerea de la Politie.(i-am dat banii pe care i-a cerut)
Intrebarea mea este: mai poate avea acum pretentia la daune morale???poate deschide un proces civil ???adica ne mai poate cere si alti bani!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
am uitata sa mentionez in ziua in care i-am dat banii, am fost si la Politie si a retras plangerea si la notar pentru o declaratie pe propria raspundere; dar cei de la notariat ne-au spus ca daca s-a retras plangerea de la Politie nu este nevoie si de o declaratie notariala. au avut dreptate????
Multumesc mult,
Weekend placut!!!1