avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1240 soluții astăzi
Forum Activitate aura_laura

Activitate aura_laura

am un baietel de 3 ani, iar actualul sot vrea sa-l adopte.cu primul sot nu am fost casatorita, acesta nu plateste pensie alimentara si nu se intereseaza de copil, cu toate ca este recunoscut de el si ii poarta numele.suntem despartiti de 2 ani.actualul sot poate sa-l adopte fara acordul lui, doar cu acordul meu?noi locuim in alt judet si nu stim nimic despre tatal biologic.
referitor la declaratia de acord a tatalui,aceasta declaratie trebuie facuta la notar si platite ceva taxe?se poate face la notar un act prin care tatal ma imputerniceste pe mine cu privire la toate deciziile care trebuie luate cu privire la baietelul nostru?dak noi cadem de comun acord putem sa facem ceva acte la notar fara sa mai ajungem prin tribunale?
am o intrebare referitoare la certificatul de nastere al copilului.daca eu si fostul prieten nu am fost casatoriti, dar copilul poarta numele lui de familie, se poate face ceva pt ca baietelul sa poarte numele meu de familie, avand in vedere ca noi nu am avut acte , iar eu nu am dat nici o declaratie cand s-a inregistrat certificatul de nastere ca as fi de acord sa poarte numele lui.se poate face ceva in acest caz?
imi poti spune te rog cum sa introduc actiunea pt incredintarea minorului?am nevoie de avocat?pot sa fac aceasta actiune si dak am plecat intr-un alt judet unde locuiesc in chirie, sau trebuie sa ma intorc in judetul de domiciliu?
ce trebuie sa fac pt a putea sa-l scot din tara pe baietelul meu de 1 an si doua luni fara semnatura tatalui?mentionez ca nu am fost casatoriti cu acte iar baietelul poarta numele tatalui, insa acesta nu se intereseaza de copil si nu plateste pensie alimentara.vreau sa nu depind de el in nici o situatie, avand in vedere ca imi cresc singura copilul fara ajutorul lui.