avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 755 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptia unui copil de catre actualul sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptia unui copil de catre actualul sot

am un baietel de 3 ani, iar actualul sot vrea sa-l adopte.cu primul sot nu am fost casatorita, acesta nu plateste pensie alimentara si nu se intereseaza de copil, cu toate ca este recunoscut de el si ii poarta numele.suntem despartiti de 2 ani.actualul sot poate sa-l adopte fara acordul lui, doar cu acordul meu?noi locuim in alt judet si nu stim nimic despre tatal biologic.
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 11:59, 6 August 2013
Foarte putin probabil sa fie incuviintata adoptia fara acordul tatalui biologic, incercati sa-l gasiti si sa-l convingeti.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Adoptie minor iulia_trad_04 iulia_trad_04 Buna ziua, Acum doi ani am divortat, iar baietelul mi-a fost incredintat mie. Tatal biologic nu isi viziteaza fiul si nici nu ii plateste pensia ... (vezi toată discuția)
Adopție minor andreivale andreivale Buna ziua !am o fetita de sase ani dintr o relație anterioară ...tatăl ei de trei ani de când ne am despărțit nu plăteste pensie alimentara desi ... (vezi toată discuția)
Adoptie : japonez-roman anamaria katoh anamaria katoh bunna ziua ,am o intrebare in legatura cu adoptia fiului meu (dintr o casatorie anterioara ,tatal roman) .Actualul sot cetatian japonez poate sa imi infiieze ... (vezi toată discuția)