Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Adoptia unui copil de catre actualul sot
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Adoptia unui copil de catre actualul sot

am un baietel de 3 ani, iar actualul sot vrea sa-l adopte.cu primul sot nu am fost casatorita, acesta nu plateste pensie alimentara si nu se intereseaza de copil, cu toate ca este recunoscut de el si ii poarta numele.suntem despartiti de 2 ani.actualul sot poate sa-l adopte fara acordul lui, doar cu acordul meu?noi locuim in alt judet si nu stim nimic despre tatal biologic.
Foarte putin probabil sa fie incuviintata adoptia fara acordul tatalui biologic, incercati sa-l gasiti si sa-l convingeti.