Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... adoptie : japonez-roman
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

adoptie : japonez-roman

bunna ziua ,am o intrebare in legatura cu adoptia fiului meu (dintr o casatorie anterioara ,tatal roman) .Actualul sot cetatian japonez poate sa imi infiieze fiul?daca da, care sunt procedurile ce trebuiesc urmate si ce conditii trebuie sa indeplineasca?
tin sa precizez ca tatal copilului este recasatorit si nu plateste pensia alimentara prevazuta de lege ,nu tine legatura cu copilul dar nici nu este de acord cu adoptia fiului de catre actualul sot.Atat timp cat el ca parinte nu isi indeplineste indatoriirile fata de copil,cum ma ajuta pe mine (mama copilului) legea sa pot oferi o situatie de viitor copilului meu?tinand cont de faptul ca acutalul sot japonez trimite lunar bani copilului in tara desi nu are aceasta obligatie.copilul imi este incredintat spre crestere si educare cu hotarare irevocabila.
2- imi pot aduce copilul in vacante in tara unde locuiesc fara o semnatura a tatalui atat timp cat am hotararea de incredintare a minorului de drept?
va multumesc anticipat !
anamaria katoh a scris:

2- imi pot aduce copilul in vacante in tara unde locuiesc fara o semnatura a tatalui atat timp cat am hotararea de incredintare a minorului de drept?

Da, fara probleme. Pentru confirmare vedeti www.PolitiadeFrontiera.ro (rubrica conditii calatorie minori)

va multumesc !
:sorry:mai trebuie sa ma documentez cu prima parte a nelamuriri mele.
in ceea ce priveste adoptia fiului dvs. de catre actualul sot, atata timp cat tatal biologic se opune actului de adoptie, adoptia nu se poate realzia !!
este necesar acordul tatalui natural pt finalizarea adoptiei.
dar, aveti posibilitatea sa-l decadeti pe tatal biologic din drepturi, daca este adevarat ca acesta nu-si indeplineste obligatiile fata de minor.
roxanel a scris:

in ceea ce priveste adoptia fiului dvs. de catre actualul sot, atata timp cat tatal biologic se opune actului de adoptie, adoptia nu se poate realzia !!
este necesar acordul tatalui natural pt finalizarea adoptiei.
dar, aveti posibilitatea sa-l decadeti pe tatal biologic din drepturi, daca este adevarat ca acesta nu-si indeplineste obligatiile fata de minor.

#-o exact cum am intuit ! va multumesc frumos de raspuns!
dar daca acesta va incerca sa plateasca din urma pensia alimentara pana la zi ,
eu nu asi mai avea castig de cauza acesta poate invoca ca nu a avut bani la timpul respectiv si acum plateste toata pensia din urma....
iar eu nu voi castiga nimic.el este constient ca in Romania se misca totul taraganind si pe baza de cunostiinte plus timp si bani...
deja sunt intr-o mare dilema :sorry:
Din cate stiu faptul ca un parinte nu plateste pensia alimentara si nu se intereseaza de copil nu poate constitui un motiv pentru care instanta sa pronunte o decizie de decadere din drepturile parintesti. In plus, chiar si decazut din drepturi un parinte pastreaza dreptul de a consimti sau nu la adoptia copilului sau.