Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ADOPTIE COPIL
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ADOPTIE COPIL

din prima casatorie am un copil pe care actualul meu sot doreste sa il adopte, problema este ca fostul sot nu doreste acest lucru desi nu stie nimic de copil, nu il viteaza, nu plateste pensia alimentara, nu este deloc implicat in viata coplilului.
cum poate fi "determinat" sa renunte la statutul de parinte, ce fapte pot decade un parinte din drepturi?
am nevoie de un sfat pentru rezolvarea acestei probleme.
un parinte poate fi decazut din drepturi in cazul unor rele tratamente aplicate minorului, abuz , etc. puteti sa-i faceti plangere penala fostului sot pt abandon de familie sau puteti cere in instanta obligarea sa la plata pensiei alimentare. actualul sot nu va poate adopta copilul in lipsa acordului tatalui natural al minorului.
Chiar si decazut din drepturile parintesti sa fie si tot ati avea nevoie de acordul tatalui. In anumite situatii, instanta incuviinteaza adoptia si fara acrdul parintelui daca veti dovedi ca adoptie e in interesul copilului iar tatal biologic din rea credinta nu si-l da