avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara , sunt mama al unui copil de aproape 5 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara , sunt mama al unui copil de aproape 5 ani , divorțată ...

Buna seara , sunt mama al unui copil de aproape 5 ani , divorțată și recăsătorita.
Tatăl copilului dorește ca el sa fie decăzut din drepturile parintesti . Sa nu mai aibă niciun fel de responsabilitate . Problema la noi au fost certurile , și tentativele de bătăi . De fata chiar și cu copilul . Am divortat la notar , tatăl având obligația de a-si plăti o suma modica de 400 lei pe luna , ceea ce nu s-a întâmplat .
Întrebarea mea este , cum se procedează in acest caz? Pot trece copilul pe numele actualului sot dacă tatăl biologic este de acord?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:16, 17 Iunie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu, nu puteți schimba numele copilului fără acordul tatălui natural, și nici nu ar fi corect pentru copil. Legea nu vă permite acest lucru în interesul copilului.
Dar dacă tatăl natural își dă în scris la NOTAR consimțământul puteți schimba numele de familie al copilului.
Ultima modificare: Vineri, 16 Iunie 2023
Dapix, utilizator
Pai tocmai el dorește acest lucru , ca copilul sa nu mai aibă nici o legătura cu el ..

Dapix a scris:

Nu, nu puteți schimba numele copilului fără acordul tatălui natural, și nici nu ar fi corect pentru copil. Legea nu vă permite acest lucru în interesul copilului.
Dar dacă tatăl natural își dă în scris la NOTAR consimțământul puteți schimba numele de familie al copilului.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Schimbarea numelui de familie nu are nici o relevanță din punct de vedere legal.
Schimbarea numelui copilului nu întrerupe nici un drept al tatălui natural în raport cu copilul. Pentru tatăl natural drepturile și legăturile cu copilul ramân neschimbate.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Iunie 2023
Dapix, utilizator

El așa mi-a spus ca dorește sa fie exclus din drepturile parintesti , iar copilul sa fie pe alt nume . Sa nu mai aibă nici măcar un drept asupra lui . De aceea întreb care sunt procedurile . Eu una nu am știut ce sa-i raspund …
Dapix a scris:

Schimbarea mumelui de familie nu are nici o relevanță din punct de vedere legal.
Schimbarea numelui copilului nu întrerupe nici un drept al tatălui natural în raport cu copilul. Pentru tatăl natural drepturile și legăturile cu copilul ramân neschimbate.

Schimbarea numelui de familie din punct de vedere legal, nu anulează nici un drept, și nici o obligație a tatălui natural, respectiv al părintelui nerezident.
Tata natural va avea toate drepturile față de copilul său și obligația plății pensiei de întreținere, indiferent ce nume de familie va purta copilul.

Deci, dacă schimbați numele copilului, copilul nu câștigă nimic, iar dumneavoastră nu rezolvați nimic în plus pentru copil.
Nu există nici o procedură legală să-l decădeți din drepturile și OBLIGAȚIILE părintești.

În România doar institția DGASPC poate cere decăderea din drepturile părintesti, dar nu e cazul în speța dvs.

Tatăl natural trebuie să plăteasca copilului lunar pensie de întreținere, indiferent ce nume de familie ar avea copiliul său.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Iunie 2023
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Schimbare nume minor(adoptie),drepturi dupa divort ContSters344822 ContSters344822 Buna seara, Am divortat in urma cu 5 ani,din casatorie a rezultat un copil a carei custodie mi-a fost incredintata iar tata a fost obligat la plata pensiei ... (vezi toată discuția)
Renuntare la pensia alimentara cozmapaunita cozmapaunita buna ziua, sunt divortata din 2009 , am o fetita de 4 ani jumate , timp in care nu am ptimit deloc pensia alimentara , am facut plangere penala dar ... (vezi toată discuția)
Numele copilului si pensia de intretinere Dia92 Dia92 Sunt divortata din februarie de tatal copilului, am custodia exclusiva. Tatal nici macar nu are intentia de a plati pensia alimentara de 5 luni de zile si ... (vezi toată discuția)