Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara , sunt mama al unui copil de aproape 5 ani ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara , sunt mama al unui copil de aproape 5 ani , divorțată ...

Buna seara , sunt mama al unui copil de aproape 5 ani , divorțată și recăsătorita.
Tatăl copilului dorește ca el sa fie decăzut din drepturile parintesti . Sa nu mai aibă niciun fel de responsabilitate . Problema la noi au fost certurile , și tentativele de bătăi . De fata chiar și cu copilul . Am divortat la notar , tatăl având obligația de a-si plăti o suma modica de 400 lei pe luna , ceea ce nu s-a întâmplat .
Întrebarea mea este , cum se procedează in acest caz? Pot trece copilul pe numele actualului sot dacă tatăl biologic este de acord?
Nu, nu puteți schimba numele copilului fără acordul tatălui natural, și nici nu ar fi corect pentru copil. Legea nu vă permite acest lucru în interesul copilului.
Dar dacă tatăl natural își dă în scris la NOTAR consimțământul puteți schimba numele de familie al copilului.
Dapix, utilizator
Pai tocmai el dorește acest lucru , ca copilul sa nu mai aibă nici o legătura cu el ..

Dapix a scris:

Nu, nu puteți schimba numele copilului fără acordul tatălui natural, și nici nu ar fi corect pentru copil. Legea nu vă permite acest lucru în interesul copilului.
Dar dacă tatăl natural își dă în scris la NOTAR consimțământul puteți schimba numele de familie al copilului.

Schimbarea numelui de familie nu are nici o relevanță din punct de vedere legal.
Schimbarea numelui copilului nu întrerupe nici un drept al tatălui natural în raport cu copilul. Pentru tatăl natural drepturile și legăturile cu copilul ramân neschimbate.
Dapix, utilizator

El așa mi-a spus ca dorește sa fie exclus din drepturile parintesti , iar copilul sa fie pe alt nume . Sa nu mai aibă nici măcar un drept asupra lui . De aceea întreb care sunt procedurile . Eu una nu am știut ce sa-i raspund …
Dapix a scris:

Schimbarea mumelui de familie nu are nici o relevanță din punct de vedere legal.
Schimbarea numelui copilului nu întrerupe nici un drept al tatălui natural în raport cu copilul. Pentru tatăl natural drepturile și legăturile cu copilul ramân neschimbate.

Schimbarea numelui de familie din punct de vedere legal, nu anulează nici un drept, și nici o obligație a tatălui natural, respectiv al părintelui nerezident.
Tata natural va avea toate drepturile față de copilul său și obligația plății pensiei de întreținere, indiferent ce nume de familie va purta copilul.

Deci, dacă schimbați numele copilului, copilul nu câștigă nimic, iar dumneavoastră nu rezolvați nimic în plus pentru copil.
Nu există nici o procedură legală să-l decădeți din drepturile și OBLIGAȚIILE părintești.

În România doar institția DGASPC poate cere decăderea din drepturile părintesti, dar nu e cazul în speța dvs.

Tatăl natural trebuie să plăteasca copilului lunar pensie de întreținere, indiferent ce nume de familie ar avea copiliul său.
Dapix, utilizator