avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2001 soluții astăzi
Forum Activitate marin_marin

Activitate marin_marin

mi-a dat termen pana vineri. tocmai asa am sa fac, am sa fac contestatie.
am o masina in leasing. azi, mi-a venit un executor, la serviciu, sa-mi ia masina ptr ca,din ianuraie 2011, are sentinta cu titlul executoriu ptr a-mi lua masina! ptr ca am avut niste rate neplatite la sfarsitul anului 2010...in ianuraie 2011, el a obtinut acea sentinta pe care mi-o inmana azi, la diferenta de un an. timp in care, evident, io mi-am platit datoriile, inclusiv cele neachitate in in urma cu un an si ceva! cat de legala este chestiunea asta si, daca stie cineva, cat timp e valabil un totlul executoriu??/
Răspuns la discuția statul impotriva sindicate
nu exista nici un act normativ concret in care sa se stipuleze..asa cum -sa intamplat in noiembrie 2011 -neretinerea cotizatiei sindicale, sau, in decemebrie, lipsa casutei, din statul de plata, a retinerii cotizatiei. exista, un ordin comun al ministrului educ. finantelor si interne care impun programul edusal -cel care propunea neretinerea cotizatiei.....insa, paradoxal, acel program a fost modificat..imbunatatit, ca sa zic, asa, dandu-si seama ca neretinrea cotizatiei sindicale, incalca codul fiscal. asta se intampla, ma repet, in noiembrie. ei bine, in decembrie, alte variante alea acelui program -nepublicate in monitorul oficial, impun, totusi, lucrul pe el, aducand modificarea precum...se pot DEDUCE cotizatiile sindicale, fara a fi retinute pe statul de plata. obligativitaea consta in faptul ca, pentru a fi valabile, acele tabele, state de plata, trebuiesc aprobate de care inpsect scoalre judetene.
acelasi lucru se intampla si cu sindicatul MAI -pro lex.




Răspuns la discuția statul impotriva sindicate
s-au initiat deja, doua procese..impotriva ministreului nsi a firmei siveco, cea care a intocmit programul. programul eduasal este impus de ministru insa, nici u ordin concret al ministrului nu stipeaza ca nu se mai retin cotizatiile -asa cum s-a intamplat in noiembrie, sau ca retinerea cotizatiei sindicale se va face pe baza de chitante -asa cum s-a inceput din decembrie
Răspuns la discuția statul impotriva sindicate
nu. printr-un program denumit edusal, o platforma electronica ce propune obligatoriu un stat de plata care nu constine..la retineri....cotizatia sindicat
Răspuns la discuția statul impotriva sindicate
marin_marin a scris:

draga, domnule, alex muntean....conform codului municii, aplicat pe ramura, 2012-2014, sindicatele au dreptul;, in statul de plata, sa treaca cotizatia catre sindicat.oamenii din bransa, decid cu de la sine putere daca vor sau nu sa participe, si daca cor sa fie mebrii de sindicat. statul nu este obligat sa sa retina cotizatia sindicala. INSA, statul nu are nici un drept sa intervina in codul muncii si deci, sa decida, ce forma sau sub ce forma sindicatele retin cotizatia membrilor ce-si doresc acest lucru. pentru o informare mai in lege, va rog sa consultati Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca care stipuleaza, amandua, clar, modul in care sindicatele retin cotizatia sindicala. Si deci, implicarea statului in aceasta problema.....si aici intervine intrenarea mea.....este legala????



si apoi, nu este vorba numai de sindicatele din invatamant. aceeasi problema o au si cei din MAI. -pro lex etc.
Răspuns la discuția statul impotriva sindicate
draga, domnule, alex muntean....conform codului municii, aplicat pe ramura, 2012-2014, sindicatele au dreptul;, in statul de plata, sa treaca cotizatia catre sindicat.oamenii din bransa, decid cu de la sine putere daca vor sau nu sa participe, si daca cor sa fie mebrii de sindicat. statul nu este obligat sa sa retina cotizatia sindicala. INSA, statul nu are nici un drept sa intervina in codul muncii si deci, sa decida, ce forma sau sub ce forma sindicatele retin cotizatia membrilor ce-si doresc acest lucru. pentru o informare mai in lege, va rog sa consultati Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca care stipuleaza, amandua, clar, modul in care sindicatele retin cotizatia sindicala. Si deci, implicarea statului in aceasta problema.....si aici intervine intrenarea mea.....este legala????
este legala interventia statului in modul de colectare al cotizatiei sindicale, atata timp cat aceasta este prevazuta in in legea dialogului social si alte legi aflate in vigoare???