Forum Discuţii juridice Executare silită cat timp este valabila o sentinta cu titlu executorie?
Discuție deschisă în Executare silită

cat timp este valabila o sentinta cu titlu executorie?

am o masina in leasing. azi, mi-a venit un executor, la serviciu, sa-mi ia masina ptr ca,din ianuraie 2011, are sentinta cu titlul executoriu ptr a-mi lua masina! ptr ca am avut niste rate neplatite la sfarsitul anului 2010...in ianuraie 2011, el a obtinut acea sentinta pe care mi-o inmana azi, la diferenta de un an. timp in care, evident, io mi-am platit datoriile, inclusiv cele neachitate in in urma cu un an si ceva! cat de legala este chestiunea asta si, daca stie cineva, cat timp e valabil un totlul executoriu??/
marin_marin, utilizator
Puteti face contestatie la executare. V-a luat masina sau doar v-a somat ? Ar trebui sa mergeti la un avocat cu acele acte
mi-a dat termen pana vineri. tocmai asa am sa fac, am sa fac contestatie.
Domnule....daca exista incuviintare a executarii silite, ori platiti toata suma, pentru ca ati iesit din gratiile contractului, devenind exigibil, ori lasati sa o ia. Contestatie la ce sa faceti? La executarea silita? Doar daca s-au incalcat procedurile sau termenii stipulati in contractul de leasing.
@adiexe, ar avea ce sa conteste.. o data ca suma s-a platit si apoi.. ca incuviintarea s-a obtinut in 2011 si executorul someaza in 2012