avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită cat timp este valabila o sentinta cu titlu executorie?
Discuție deschisă în Executare silită

cat timp este valabila o sentinta cu titlu executorie?

am o masina in leasing. azi, mi-a venit un executor, la serviciu, sa-mi ia masina ptr ca,din ianuraie 2011, are sentinta cu titlul executoriu ptr a-mi lua masina! ptr ca am avut niste rate neplatite la sfarsitul anului 2010...in ianuraie 2011, el a obtinut acea sentinta pe care mi-o inmana azi, la diferenta de un an. timp in care, evident, io mi-am platit datoriile, inclusiv cele neachitate in in urma cu un an si ceva! cat de legala este chestiunea asta si, daca stie cineva, cat timp e valabil un totlul executoriu??/
Ultima modificare: Marți, 17 Ianuarie 2012
marin_marin, utilizator
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 18:11, 18 Ianuarie 2012
Puteti face contestatie la executare. V-a luat masina sau doar v-a somat ? Ar trebui sa mergeti la un avocat cu acele acte
mi-a dat termen pana vineri. tocmai asa am sa fac, am sa fac contestatie.
Domnule....daca exista incuviintare a executarii silite, ori platiti toata suma, pentru ca ati iesit din gratiile contractului, devenind exigibil, ori lasati sa o ia. Contestatie la ce sa faceti? La executarea silita? Doar daca s-au incalcat procedurile sau termenii stipulati in contractul de leasing.
@adiexe, ar avea ce sa conteste.. o data ca suma s-a platit si apoi.. ca incuviintarea s-a obtinut in 2011 si executorul someaza in 2012

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare silita: datorie la banca, sechestru pe masina sorin22 sorin22 Am o intrebare. O sa incerc sa fiu cat mai concis in explicarea situatiei. Am un imprumut de nevoi personale(nu am girat cu nimic) din 2008 la o banca ... (vezi toată discuția)
Executare silita persoana juridica - contract leasing auto. nimar nimar Buna seara, Supun atentiei dvs. urmatorul caz : SC A SRL, cu sediul in orasul X, achizitioneaza in sistem leasing un autoturism. Dupa un an din derularea ... (vezi toată discuția)
Executare silita de catre societate de leasing florynela florynela Buna ziua, Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat. Pentru o datorie de 5000 lei adica aproape 65 de zile intarziere la plata, societatea de leasing face cerere ... (vezi toată discuția)