Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Masina in leasing confiscata fara nicio formalitate - ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Masina in leasing confiscata fara nicio formalitate - e legal?

Prietena mea are un autoturism in leasing. Ultima rata trebuia achitata in ianuarie dar a obtinut telefonic posibilitatea sa plateasca aceasta ultima rata pana pe data de 10 februarie.
Astazi insa cei de la societatea de leasing au venit si i-au luat autoturismul, fara ca ea sa stie si cu tot ceea ce se afla la acea ora in autoturism (poseta, acte, acte ale firmei, stampile, bani, etc)
S-a speriat teribil si inainte sa sune la politie au sunat-o cei de la leasing si i-au spus ca masina e la ei pentru ca nu ar fi platit ultima rata din contract.
Ce ne sfatuiti in aceasta situatie? Este legal sa iei masina in felul acesta? Fara un proces verbal de predare primire, fara a anunta in prealabil, fara o somatie. Este corect?
Dar ce prevede contractul de leasing in astfel de situatie, neplata ratei?
In contract poate fi un raspuns .
un raspuns complex si mai multe detalii despre astfel de practici ilegale ale firmelor de leasing puteti citi accesand link-urile de mai jos.

[ link extern ] /

...indiferent ce clauze contin contractele de leasing, este o cale nelegala de recuperare a bunului in acest mod, atat timp cat exista instantele de judecata si institutia executarii silite la care firma de leasing poate si trebuie sa apeleze in caz contrar fiind pusa in situatia de a comite infractiunea de furt...

Toate cele bune !!!
Este ilegal ce vi s-a intamplat, este un abuz al societatii de leasing. In cazul neplatii ratelor, firma de leasing trebuie sa va execute silit prin intermediul unui executor judecatoresc, indiferent de prevederile din contract. Mai mult, dupa noua legislatie, contractele de leasing nu mai sunt titluri executorii. Chiar in situatia in care contractul este, prin lege, titlu executoriu, executarea silita se poate face numai de catre un executor judecatoresc care trebuie sa solicite instantei de judecata incuviintarea executarii silite.
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Nu cunosc clauzele contractuale dar prietena mea angajat deja un avocat care urmeaza sa depuna o plangere penala pentru furt si furt calificat.
Din cate am inteles in contract scria ca cei de la leasing ar fi trebuit sa notifice/someze utilizatorul despre rezilierea unilataerala a contractului pentru neplata si sa astepte 5 zile pentru ca utilizatorul sa predea autoturismul. Autoturismul trebuia predat cu proces verbal si verificat in cadrul unui service auto. Doar in cazul in care nu s-ar fi conformat acestor prevederi ar fi avut dreptul sa ridice autoturismul fara consimtamantul utilizatorului si in absenta acestuia.
Popa Elena a scris:

Este ilegal ce vi s-a intamplat, este un abuz al societatii de leasing. In cazul neplatii ratelor, firma de leasing trebuie sa va execute silit prin intermediul unui executor judecatoresc, indiferent de prevederile din contract. Mai mult, dupa noua legislatie, contractele de leasing nu mai sunt titluri executorii. Chiar in situatia in care contractul este, prin lege, titlu executoriu, executarea silita se poate face numai de catre un executor judecatoresc care trebuie sa solicite instantei de judecata incuviintarea executarii silite.

Contractul de leasing este titlu executoriu, stimata doamna avocat. Ultima oara cand am obtinut incuviintarea executarii silite a unui contract de leasing, a fost chiar zilele trecute. S-a schimbat legislatia si stiti numai dumneavoastra? Ca nici eu si nici judecatorii nu stiam asta... Si mai e o chestiune pe care o stiti numai dumneavoastra: aceea ca NUMAI executorii judecatoresti ii pot lua omului masina, pe calea executarii silite. Doamna, de executori pentru IFN ati auzit? De ce oare credeti ca le le incuviinteaza judecatorii cererile de executare? Pentru ca nu au voie sa execute silit? LOL! Si inca ceva: luarea masinii de la debitor este reposesie, nu executare silita. Executarea silita presupune urmarirea bunurilor din patrimoniul debitorului, iar masina aia, din cate pricep eu, nu este a debitorului, ci a firmei de leasing.

Sper ca v-am imbogatit cunostintele despre leasing si acum nu ii veti mai induce in eroare pe clientii firmelor de leasing.
O zi buna.