avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1965 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statul impotriva sindicate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statul impotriva sindicate

este legala interventia statului in modul de colectare al cotizatiei sindicale, atata timp cat aceasta este prevazuta in in legea dialogului social si alte legi aflate in vigoare???
Cel mai recent răspuns: marin_marin , utilizator 19:23, 3 Ianuarie 2012
Adica, cum a intervenit statul in modul de colectare în cazul dvs? Stiu ca cel putin la nivel de invatamant nu se mai retine din salariu si sindicatele au trebuit sa faca contracte de debitare directa cu bancile sau sa ia banii in numerar de la membri de sindicat.

Nu vad de ce ar fi obligat statul prin institutiile sale sa retina banii pentru sindicat, asta este treaba sindicatului.
draga, domnule, alex muntean....conform codului municii, aplicat pe ramura, 2012-2014, sindicatele au dreptul;, in statul de plata, sa treaca cotizatia catre sindicat.oamenii din bransa, decid cu de la sine putere daca vor sau nu sa participe, si daca cor sa fie mebrii de sindicat. statul nu este obligat sa sa retina cotizatia sindicala. INSA, statul nu are nici un drept sa intervina in codul muncii si deci, sa decida, ce forma sau sub ce forma sindicatele retin cotizatia membrilor ce-si doresc acest lucru. pentru o informare mai in lege, va rog sa consultati Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca care stipuleaza, amandua, clar, modul in care sindicatele retin cotizatia sindicala. Si deci, implicarea statului in aceasta problema.....si aici intervine intrenarea mea.....este legala????
marin_marin a scris:

draga, domnule, alex muntean....conform codului municii, aplicat pe ramura, 2012-2014, sindicatele au dreptul;, in statul de plata, sa treaca cotizatia catre sindicat.oamenii din bransa, decid cu de la sine putere daca vor sau nu sa participe, si daca cor sa fie mebrii de sindicat. statul nu este obligat sa sa retina cotizatia sindicala. INSA, statul nu are nici un drept sa intervina in codul muncii si deci, sa decida, ce forma sau sub ce forma sindicatele retin cotizatia membrilor ce-si doresc acest lucru. pentru o informare mai in lege, va rog sa consultati Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca care stipuleaza, amandua, clar, modul in care sindicatele retin cotizatia sindicala. Si deci, implicarea statului in aceasta problema.....si aici intervine intrenarea mea.....este legala????



si apoi, nu este vorba numai de sindicatele din invatamant. aceeasi problema o au si cei din MAI. -pro lex etc.
1. Codul Muncii nu este aplicat pe nicio ramura 2012 -2014 .... cred ca va referiti la un c.c.m.

2. In ce sens a intervenit statul , prin institutiile sale?
nu. printr-un program denumit edusal, o platforma electronica ce propune obligatoriu un stat de plata care nu constine..la retineri....cotizatia sindicat

Alte discuții în legătură

Retinere cotizatie sindicala depfin depfin sindicatele din unitatea noastra au fost in negocieri in urma carora nu s-a incheiat nici un contract colectiv de munca pentru ca patronul nostru a zis ca pe ... (vezi toată discuția)
Retineri pe statul de plata roxxzzy roxxzzy Buna ziua, am si eu nevoie de un sfat. Lucrez in invatamant si mi se oprea pe statul de plata o rata la CAR invatamant. Bineinteles aceasta rata era oprita cu ... (vezi toată discuția)
Cotizatia de sindicat ContSters46197 ContSters46197 Stiu ca exista obligatia de a deduce cotizatia de sindicat din venit dar, as dori sa stiu daca exista obligatia de a retine cotizatia sindicala pe statul de ... (vezi toată discuția)