Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... statul impotriva sindicate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

statul impotriva sindicate

este legala interventia statului in modul de colectare al cotizatiei sindicale, atata timp cat aceasta este prevazuta in in legea dialogului social si alte legi aflate in vigoare???
Adica, cum a intervenit statul in modul de colectare în cazul dvs? Stiu ca cel putin la nivel de invatamant nu se mai retine din salariu si sindicatele au trebuit sa faca contracte de debitare directa cu bancile sau sa ia banii in numerar de la membri de sindicat.

Nu vad de ce ar fi obligat statul prin institutiile sale sa retina banii pentru sindicat, asta este treaba sindicatului.
draga, domnule, alex muntean....conform codului municii, aplicat pe ramura, 2012-2014, sindicatele au dreptul;, in statul de plata, sa treaca cotizatia catre sindicat.oamenii din bransa, decid cu de la sine putere daca vor sau nu sa participe, si daca cor sa fie mebrii de sindicat. statul nu este obligat sa sa retina cotizatia sindicala. INSA, statul nu are nici un drept sa intervina in codul muncii si deci, sa decida, ce forma sau sub ce forma sindicatele retin cotizatia membrilor ce-si doresc acest lucru. pentru o informare mai in lege, va rog sa consultati Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca care stipuleaza, amandua, clar, modul in care sindicatele retin cotizatia sindicala. Si deci, implicarea statului in aceasta problema.....si aici intervine intrenarea mea.....este legala????
marin_marin a scris:

draga, domnule, alex muntean....conform codului municii, aplicat pe ramura, 2012-2014, sindicatele au dreptul;, in statul de plata, sa treaca cotizatia catre sindicat.oamenii din bransa, decid cu de la sine putere daca vor sau nu sa participe, si daca cor sa fie mebrii de sindicat. statul nu este obligat sa sa retina cotizatia sindicala. INSA, statul nu are nici un drept sa intervina in codul muncii si deci, sa decida, ce forma sau sub ce forma sindicatele retin cotizatia membrilor ce-si doresc acest lucru. pentru o informare mai in lege, va rog sa consultati Codul Muncii si Contractul Colectiv de Munca care stipuleaza, amandua, clar, modul in care sindicatele retin cotizatia sindicala. Si deci, implicarea statului in aceasta problema.....si aici intervine intrenarea mea.....este legala????

si apoi, nu este vorba numai de sindicatele din invatamant. aceeasi problema o au si cei din MAI. -pro lex etc.
1. Codul Muncii nu este aplicat pe nicio ramura 2012 -2014 .... cred ca va referiti la un c.c.m.

2. In ce sens a intervenit statul , prin institutiile sale?
nu. printr-un program denumit edusal, o platforma electronica ce propune obligatoriu un stat de plata care nu constine..la retineri....cotizatia sindicat