Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Cotizatia de sindicat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Cotizatia de sindicat

Stiu ca exista obligatia de a deduce cotizatia de sindicat din venit dar, as dori sa stiu daca exista obligatia de a retine cotizatia sindicala pe statul de plata.
Cotizatia se retine pe statul de plata, conform CCM unic la nivel national si C. muncii:(
Romy, in Codul muncii mi se spune ca nici o retinere din salariu nu poate fi operata, in afara cazurilor si conditiilor prevazute de lege. Pe mine ma intereseaza tocmai aceste legi.
Imi trebuie un text de lege care sa faca referire la retinerea cotizatiei de sindicat pe statul de plata.
Art 91 din CCMUNN pe anii 2007-2010

In aplicarea prevederilor art 24 din Legea 54/2003 ..... angajatorii vor retine si vor vira sindicatului cotizatia de sindicat pe statele lunare de plata...

Retinera se face pe baza cererii org sindicale ... la care se adauga lista membrilor de sindicat si semnatura acestora de acceptare a retinerii....

Verifica te rog textele, eu citez din memorie ... ma grabesc sa plec..
Multumiri romascanu .