Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz angajator de a mai retine cotizatia de sindicat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz angajator de a mai retine cotizatia de sindicat

Continuandu-si "bunele" intentii cu sindicatul nostru din unitate, angajatorul vazand ca si dupa masurile aspre luate impotriva liderului acesta nu a renuntat la conducerea sindicatului pentru a nu se autodesfiinta(toata lumea refuza de a mai prelua functia de lider din cauza represaliilor) a mai gasit o...... chichita, refuza de a mai retine cotizatia pe statul de plata.
Ce-i de facut in aceasta situatie deoarece angajatorul isi pune mari sperante in aceasta gaselnita de a "termina in sfarsit cu sindicatul"?
Cotizatia de sindicat fiind deductibila cum se poate sa o incasezi direct de la membri de sindicat?
rosu gheorghe, utilizator
-nu poate fi incasata direct de la membrii de sindicat;
--- solutia : -actiune in instanta pe obligatia de a face,introdusa la Tribunal,scutita de taxa de timbru.
mihaiela dragomir a scris:

-nu poate fi incasata direct de la membrii de sindicat;
--- solutia : -actiune in instanta pe obligatia de a face,introdusa la Tribunal,scutita de taxa de timbru.

Probabil aici vom ajunge,dar ce vom face pana se va termina judecata,cine raspunde de timpul si banii pierduti si de cei neincasati?
Oare daca as face o plangere penala in temeiul art.53(1)lit b Legea 54/2003?
Mie nu mi se pare ca exista vreo interdictie prevazuta in Legea nr.54/2003 cu privire la incasarea directa a cotizatiei pentru sindicat ...singura prevedere referitoare la cotizatie este cea din art.24 din lege ... iar acolo unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem(ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).
Nu ??!!
Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010

Art. 91. - (1) În aplicarea prevederilor art. 24 din Legea nr. 54/2003 - Legea sindicatelor, la cererea organizaţiilor sindicale, angajatorii vor reţine şi vor vira sindicatului cotizaţia de sindicat pe statele lunare de plată. Concomitent se va efectua şi deducerea fiscală a cotizaţiei din venitul lunar al membrului de sindicat, conform prevederilor legale.
(2) Reţinerea şi deducerea fiscală a cotizaţiei se fac pe baza cererii organizaţiei sindicale, la care se ataşează lista membrilor de sindicat şi semnătura acestora de acceptare a reţinerii. Lista se înaintează angajatorului la începutul fiecărui an de către sindicat şi va fi actualizată ori de câte ori este nevoie, de către acesta
rosu gheorghe, utilizator
freeelis a scris:

Mie nu mi se pare ca exista vreo interdictie prevazuta in Legea nr.54/2003 cu privire la incasarea directa a cotizatiei pentru sindicat ...singura prevedere referitoare la cotizatie este cea din art.24 din lege ... iar acolo unde legea nu distinge, nici noi nu trebuie sa distingem(ubi lex non distinguit, nec nos distinguere debemus).
Nu exista nicio interdictie de a incasa cotizatia direct de la membrii de sindicat?
Atunci va rog sa ma ajutati cum sa procedez avand in vedere ca totusi aceasta ,conform codului fiscal, este deductibila.
Cum putem noi ca si sindicat sa aplicam deductibilitatea la venitul net al salariatului?
rosu gheorghe, utilizator