avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Retineri pe statul de plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Retineri pe statul de plata

Buna ziua,
am si eu nevoie de un sfat. Lucrez in invatamant si mi se oprea pe statul de plata o rata la CAR invatamant. Bineinteles aceasta rata era oprita cu acordul meu. In luna octombrie s-a introdus un nou program de salarii la nivel national care nu mai da posibilitatea unitatilor din invatamant sa retina CAR. Intrebarea mea este: era ilegal ca unitatea imi retinea acea rata? Daca da conform carei legi?
Cel mai recent răspuns: Florin Cioca , Consilier juridic 09:26, 16 Noiembrie 2011
Nu, nu era ilegal, dar era un acord tacit (sau poate chiar scris) intre unitatea la care lucrati si CAR-ul respectiv.
Daca programul de salarii ingreuneaza sau chiar nu functioneaza in efectuarea retinerilor, unitatea poate renunta la acestea, deoarece nu are nici o obligatie in acest sens.
Si la firma unde lucrez eu si la cea a sotului meu nu se mai fac retineri de rate deja de multi ani, le accepta doar pe cele care vin cu titluri executorii sau hotarari judecatoresti.
Mai e si un alt aspect: retinerea ratelor si virarea acestora la destinatia lor costa unitatea, caci bancile retin comisioane frumoase la viramente. Aceste comisioane ar trebui retinute de la angajati, e o complicatie in plus pentru cei de la financiar.
roxxzzy a scris:

Buna ziua,
am si eu nevoie de un sfat. Lucrez in invatamant si mi se oprea pe statul de plata o rata la CAR invatamant. Bineinteles aceasta rata era oprita cu acordul meu. In luna octombrie s-a introdus un nou program de salarii la nivel national care nu mai da posibilitatea unitatilor din invatamant sa retina CAR. Intrebarea mea este: era ilegal ca unitatea imi retinea acea rata? Daca da conform carei legi?


cunosc situatia dvs. Programul Edusal este unul prost intocmit si care da multe erori de calcul. Retinerile la CAR si sindicat se faceau cu acordul dvs, institutia nefiind obligata sa le retina. de asemenea ele nu afectau in vreun fel cuantum taxelor retinute din salariu si datorate statului. Dar daca asa s-a hotarat.........:thumbdown:
Problema e ca Siveco ne-a cerut nota explicativa de ce am retinut CAR pe statele de plata. Dupa spusele lor aceasta este ilegal. Desi programul e plin de erori si nu calculeaza corect salariile pe ei ii intereseaza foarte mult de ce am retinut CAR.
roxxzzy a scris:

Problema e ca Siveco ne-a cerut nota explicativa de ce am retinut CAR pe statele de plata. Dupa spusele lor aceasta este ilegal. Desi programul e plin de erori si nu calculeaza corect salariile pe ei ii intereseaza foarte mult de ce am retinut CAR.

Siveco e companie privata, nu poate cere note explicative de la dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Statul impotriva sindicate marin_marin marin_marin este legala interventia statului in modul de colectare al cotizatiei sindicale, atata timp cat aceasta este prevazuta in in legea dialogului social si alte ... (vezi toată discuția)
Retinerile din salariu Violeta Iulia Violeta Iulia Am girat pe cineva si nu si-a platit debitul, banca nu l-a cautat si mi-au pus mie proprire . Persoana care da la noi viza de CFP a zis ca rata la CAR pe care ... (vezi toată discuția)
Retineri pe statul de salarii liana10110 liana10110 Se pot retine pe statul de salariu rate aferente unei institutii de credit, daca angajatorul si-a dat acordul pe adeverinta de venit a salariatului? Stiu ca se ... (vezi toată discuția)