avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 880 soluții astăzi
Forum Activitate mitu83mdr

Activitate mitu83mdr

Pai la registrul comertului am fost si am declarat punctul de lucru, este totul in regula din acest punct de vedere. Mai ramane autorizatia de functionare de la Primarie, care se pare ca este imposibil de obtinut...
Am si contract de inchiriere.
Spatiul este in litigiu pentru ca proprietarul este in proces cu Primaria. Aceasta din urma refuza sa-i elibereze certificatul fiscal. Proprietarul are hotarare judecatoreasca pe spatiul respectiv.
Nu stiu ce as putea sa fac sa pot obtine autorizatia legal.
Buna ziua,

pot obtine autorizatia de functionare de la Primarie daca spatiul unde vreau sa imi desfasor activitatea este in litigiu ?

Multumesc !
Imi poate raspunde si mie cineva care se pricepe in acest domeniu ? Multumesc !
Ce as putea sa fac in cazul asta ca sa pot sa-mi desfasor activitatea in legalitate ?
Buna ziua,
de curand am inchiriat un spatiu intr-o cladire pentru a-mi desfasura o activitate de vanzare cu amanuntul.
Primaria a refuzat sa-mi acorde autorizatia de functionare pe motiv ca proprietarul cladirii nu este inscris cu imobilul la primarie din cauza ca a dobandit cladirea prin hotarare judecatoreasca, iar Primaria refuza sa-i elibereze certificatul fiscal. In acest moment exista un proces intre Primarie si proprietar.
Eu pot sa functionez fara acea autorizatie de functionare?
Ce pot face daca nu ?

Multumesc !