avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 482 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters23492

Activitate ContSters23492

Răspuns la discuția Reparatie terasa blocului
anyme a scris:

sorina_dm a scris:

Am auzit si oameni care "ajuta" apa sa ajunga la etajele inferioare. Hmmm... nu e o idee rea .;)

Si nu credeti ca merita?"Ajutati" apa sa ajunga la etajele inferioare si sa vedeti cum vor fi de acord sa plateasca.Asta nu inseamna ca eu am "ajutat" apa.D-vs sunteti o fericita ca aveti infiltratia doar in camara.Mie nu mi-a scapat nici un plafon sau perete.Cel mai rau a fost in sufragerie si bucatarie.Pe peretele din sufragerie infiltratia a ajuns la parter,pe peretele din bucatarie pana la et.2.

Ba da, sigur ca merita. Mult nu mai am nici eu. Dar stiti de ce imi pare rau? Ca ajung sa ma comport ca in mahala gandindu-ma la astfel de lucruri. Dar, din moment ce numai asa merge treaba in tara asta, ne conformam, nu?
Răspuns la discuția Reparatie terasa blocului
La noi situatia continua. Desteapta de vecina de la ultimul etaj tace si, astfel, apa ajunge si la noi. Noroc ca acest lucru se intampla doar in camara (se inflitreaza pe la teava de scurgere), deocamdata. #-o
Cei de sub noi nu vor sa plateasca nimic, deci nu am mai sters deloc apa scursa pe jos in camara... Am auzit si oameni care "ajuta" apa sa ajunga la etajele inferioare. Hmmm... nu e o idee rea .;)
Buna ziua,

Numele meu este Sorina Dumitru si am o mare nelamurire. In urma cu cateva saptamani, unchiul meu, in varsta de 79 de ani, a facut un atac cerebral in urma caruia a ramas cu o pareza pe partea dreapta, fiind imobilizat la pat. As dori sa imi spuneti daca aceasta situatie se incadreaza in grad de handicap si daca pot obtine vreun ajutor banesc din partea statului.

Va multumesc anticipat,
Sorina
aditabora a scris:

sorina_dm a scris:

Buna ziua!

.... el are drept de uzufruct asupra apartamentului toata viata, insa vrea de bunavoie sa plece la azil. Poate fi atacat contractul de catre cineva? Pe motiv ca nu am facut tot posibilul sa stea in casa?

Multumesc mult.

pe acest motiv nu poate fi atacat atat timp cat aceea este vointa sa. Internarea sa in azil nu semnifica si pierderea de drept a uzufructului viager asupra locuintei


Am inteles. Multumesc frumos.
O seara linistita,
Sorina Dumitru
avokitten a scris:

va zic eu care sunt pasii: mergeti cu batranul la psihiatru, obtineti certificatul de "deplinatatea facult. mentale", apoi daca el doreste, mergeti la notar sa dea acordul.
daca va bazati numai pe acordul de la azil, riscati sa aveti neplaceri in urmatorii ani. se poate discuta daca batranul a avut sau nu discernamant...nu faceti peste vointa lui...ca se descopera

Noi nu facem peste vointa lui. Ma gandeam ca exista un certificat medical, eliberat de spitalul unde a fost internat, unde se specifica starea lui de sanatate. Nici asta nu e suficient?
Multumesc.
claudia baltatescu a scris:

cel mai corect este sa dea o declaratie pe proprie raspundere la un notar public prin care declara ca este de acord si neconstrans de nimeni sa se interneze la un azil , vb. cu un notar

Multumesc mult.
Totusi, pentru internarea in azil, se completeaza ceva unde declara ca este de acord. Oare aceasta declaratie nu este suficienta?
Stim care sunt taxele, din pacate. Ideea era de contractul de vanzare-cumparare, poate fi atacat?
Buna ziua!

Ma numesc Sorina Dumitru. Am incheiat acum cativa ani un contract vanzare-cumparare (nuda proprietate) cu doi batrani, cu drept de uzufruct. Femeia a murit, iar batranul este paralizat acum. Noi ne-am mutat cu el, dar el vrea la azil pe motiv ca se chinuie si pe el, dar si pe noi... Problema este urmatoarea: el are drept de uzufruct asupra apartamentului toata viata, insa vrea de bunavoie sa plece la azil. Poate fi atacat contractul de catre cineva? Pe motiv ca nu am facut tot posibilul sa stea in casa?

Multumesc mult.
aureliangl a scris:

Nu exista nici o problema.

Multumesc.
Buna!

Sunt in concediu de maternitate si vreau sa incep o colaborare de munca cu un contract de drepturi de autor. Aveti idee daca conditiile de acordare a indemnizatiei pentru cresterea copilului sunt afectate din cauza veniturilor rezultate din acest contract?

Multumesc frumos.