avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate brumari

Activitate brumari

Răspuns la discuția Somaj sau concediu crestere copil
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare.
Am un copil care implineste varsta de 2 ani pe 07.03.2014, dar eu trebuie sa ma intorc la servici pe data de 07.02.2014 deoarece 1 luna este a tatalui chiar daca nu o sa intre in CCC. Firma la care lucrez se inchide ( nu faliment sau reorganizare) pur si simplu. Ca si angajati mai sunt eu si inca o fata cu contract tot suspendat.
Am instiintat firma ca pe data de 07.02.2014 eu ma voi intoarce la servici, dar pana acum nu am primit nici un raspuns, ceea ce urmeaza ca eu pe data de 07 sa ma prezint la servici.
As dori sa stiu ce pasi am de urmat,probabil ca in preaviz nu vor sa ma bage ( ar fi de plata si nu au cu ce, desi eu vreau doar sa pot primi somaj avand stagiul de cotizare, pana cand imi voi gasi altceva). Este valabila o hartie semnata de administrator prin care sa mi se spuna ca m-am prezentat la serviciu, dar nu am ce sa lucrez si ca atare pot sta acasa ....pana la rezolvare...cum ar trebui sa sune aceasta daca raspunsul este afirmativ? Nu as vrea sa motiveze apoi concedierea mea prin faptul ca am absentat nemotivat....

Va multumesc
Va multumesc foarte mult pentru raspuns
Buna ziua,
Sunt in concediu de crestere copil pana la 2 ani care imi expira pe 28 martie 2012, urmand ca pe data de 5 februarie sa nasc al 2lea copil. Doresc sa aflu cum se va calcula indemnizatia de crestere copil pentru urmatorul an. Se va calcula tot din veniturile salariale aferente lunilor dinaintea nasterii primului copil sau se va calcula la vt din cele 12 luni aferente lunilor anterioare nasterii celui de al 2lea copil ( adica din 75% din suma indemnizatiilor avute in cele 12 luni de crestere a primului copil, anterioare nasterii celui de al 2lea copil)
Va multumesc