avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1062 soluții astăzi
Forum Activitate wallgemy

Activitate wallgemy

Răspuns la discuția Achizitie de la o persoana fizica
Persoana fizica din Romania
Am un PFA (reparatii calculatoare telefoane.....)si vreau sa stiu
-daca pot face achizitii de la persoane fizice pe care sa le pot vinde mai departe
- care sunt documentele legale ce trebuiesc intocmite.



Răspuns la discuția incompetenta profesionala
Decizia a fost inregistrata si comunicata in data de 21.05.2012 cu nr 861 si opereaza cu 14.06.2012
Răspuns la discuția incompetenta profesionala
Decizia interna a fost emisa in data de 17.05.2012 cu incepere din 18.05.2012.In urma cerereii mele(in care am aratat ca mi-au fost incalcate drepturile) mi-a fost emisa decizia de concediere incepand cu data de 14.06.2012.Eu eu am lucrat pana pe 21.05.2012 cand am si primit decizia si data de incetare ar trebui sa fie 20.06.2012.
Pe data de 23.05.2012 am facut sesizare la ITM in care am explicat detaliat tot ce s-a in tamplat .
Cand trebuie sa fac sesizarea catre instanta?
Răspuns la discuția incompetenta profesionala
multumesc,
toate cele expuse de dumneavoastra le-am facut cunoscute administratorului judiciar si cu toate cele a facut ce a vrut.
Răspuns la discuția incompetenta profesionala
Nu este concediere colectiva ci individuala, nu este vorba de lichidare societatea este in reorganizare, de altfel a si angajat pe altcineva pe postul meu.In plus chiar daca m-as fi facut vinovata de cele pretinse as fi avut dreptul la somaj.Eu contest modul in care s-a procedat . Am specializare in Resurse Umane si nu am mai auzit sa incetezi un cim cu un articol de lege care nu apartine codului muncii.
Am fost angajata la o societate in functia de contabil cu responsabilitati si in compartimentul resurse umane.In urma unor disensiuni cu administratorul judiciar(societatea este in insolventa) in cea ce priveste codul muncii am primit decizie interna de desfacere c.i.m. cu motivul " incompetenta profesionala"
operand chiar cu ziua urmatoare emiterii.
Ulterior am facut o cerere catre administratorul judiciar in care am aratat ca mi-au fost incalcate drepturi conferite de codul muncii si anume: dreptul la preaviz, dreptul la zilele de concediu conform timpului lucrat precum si dreptul meu la aparare vizavi de acuzatiile aduse.
Deoarece acuzele nu au fost probate am cerut sa se intruneasca o comisie care sa faca acest lucru.
Acest lucru nu s-a intamplat si mi-a fost emisa decizie incetare c.i.m. cu un articol din legea (insolventei) 85/2006 art. 86 alin 6 (care se refera la concedierea colectiva).Decizia de incetare nu are la baza nici un articol din codului muncii.
Este legal ce a facut administratorul judiciar?