avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 204 soluții astăzi
Forum Activitate mariapah

Activitate mariapah

Buna ziua. In urma unui proces de evacuare, dintr-o casa nationalizata, pe care l-am pierdut in favoarea vechiului proprietar, nu s-au pus la toata familia, propriri pe salarii, pensie...Fiica mea era inca studenta , nu avea venituri, dar i s-a emis o executare silita. Probabil cand se v-a angaja, aceasta executare v-a ajunge la locul ei de munca. Dupa cat timp se prescrie o executare silita, si ce ar trebui sa faca. Multumesc.
Am locuit intr-o casa nationalizata,30 de ani , iar in 2010 a fost retrocedata. Proprietarul nu a vrut sa ne prelungeasca contractul de inchiriere si ne-a dat in judecata pentru evacuare. Am pierdut, normal, procesul. Pe perioada cat a durat procesul ni s-a fixat o chirie in euro, pentru o vila desi era o casa mediocra, si urma evacuarea. Reclamantii si-au angajat un executor judecatoresc, cu o taxa de 9.900 lei, care mi se pare enorma, si pe care eu trebuie sa o platesc pana la urma, pentru recuperarea chiriei si evacuare. Evacuarea nu a avut loc, deoarece noi am parasit locuinta in momentul in care am pierdut procesul(fara drept la recurs). Pot sa-mi recuperez ceva din suma aceea de 9.900 lei de la executor? deoarece evacuarea nu a avut loc.( nu au fost cheltuieli de evacuare) . Deci pot sa-l dau in judecata pe executor pentru recuperarea partiala a banilor? Multumesc.
Am citit ce mi-ati recomandat dar, toate informatiile sunt pentru anul 2012. Anul acesta, a aparut ceva? Mersi
Sunt studenta anul 5 la medicina stomatologica, in ce conditii pot obtine fonduri nerambursabile pentru un cabinet stomatologic.. Eu mai am un an de facultate...Multumesc.
Va rog sa imi spuneti cum poate o persoana sa declare faliment. In ce conditii?Eu sunt angajata cu minimul pe economie , am credite la 2 banci pe care nu le mai pot plati , nu am proprietati nici alte surse....multumesc
Sant PFA si nu am depus formularul 220 si 600 pana la 31 ianuarie, ce fac ? il mai depun , mai am dreptul? ce trebuie sa fac acum...multumesc
Buna ziua! As vrea sa deschid o clinica stomatologica si ma intrebam daca se pot accesa fonduri europene pentru asa ceva! Daca da, ce conditii trebuie sa indeplinesc? Multumesc!
In anul 2010, luna mai , am iesit din somaj. Pana in octombrie 2011 nu am mai avut nici un venit. De la aceasta data sunt persoana fizica autorizata. Am mers la Casa de Asigurari de Sanatate, sa imi inchei contract cu ei, stiind ca de 1 iulie 2012 este obligatoriu. Doamna care mi-a intocmit actele, ma obliga sa achit contributia la sanatate retroactiv, cu dobanzi si penalizari, cu sase luni inainte de a incepe activitatea, perioada in care nu am avut venituri, plus octombrie2011-iunie2012. Sunt obligata sau nu sa platesc, va rog ajutati-ma cu un raspuns urgent. MULTUMESC
Discuție informatii pfa
Am doar de 3 luni un pfa, si nu stiu unde, la cat timp si cu ce acte merg la control pt,, stabilirea imp. pe venit.:(