avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate andreap124

Activitate andreap124

Răspuns la discuția Declaratia 390
Marfurile au fost puse in libera circulatie pe teritoriul UE in Romania prima data, prin efectuarea op.vamale si plata TVA si taxe vamale de catre noi, deci nu cred ca este LIC.iar firma din Slovacia a facut export, deoarece marfurile nu au circulat intre state membre UE.Multumesc oricum de raspuns.
Răspuns la discuția Declaratia 390
Nu are nimeni nici o parere?
Răspuns la discuția Declaratia 390
Scuze, am uitat sa spun FOB SEHNZEN, CHINA

andreap124 a scris:

Buna ziua.
Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in avans in contul firmei din Slovacia.Marfa soseste direct in Romania(expeditor pe DVI este firma din Slovacia, importator eu, firma din Romania).Mi se calculeaza de comisionar si platesc TVA si taxe vamale;revand marfa in Romania.
Firma din Slovacia declara livrare intracomunitara in Romania, eu nu declar nimic, considerand ca am facut import.Acum Finantele vin in control sa vada de ce nu am declarat in 390.
Cum era corect?Eu cred ca am procedat bine.
Stie cineva?

Multumesc!


Discuție Declaratia 390
Buna ziua.
Am urmatoarea situatie...primesc factura de marfa de la filiala din Slovacia a unei firme din China, cu conditia de livrare FOB.Achit factura in avans in contul firmei din Slovacia.Marfa soseste direct in Romania(expeditor pe DVI este firma din Slovacia, importator eu, firma din Romania).Mi se calculeaza de comisionar si platesc TVA si taxe vamale;revand marfa in Romania.
Firma din Slovacia declara livrare intracomunitara in Romania, eu nu declar nimic, considerand ca am facut import.Acum Finantele vin in control sa vada de ce nu am declarat in 390.
Cum era corect?Eu cred ca am procedat bine.
Stie cineva?

Multumesc!
Buna ziua.

Am o livrare pe baza de aviz in 31.03.Conform legii, pot emite factura in maxim 15 zile, deci pana in 15.04.Problema se pune la TVA, deoarece exigibilitatea intervine in momentul livrarii.Mi-e teama ca un eventual control sa nu calculeze majorari.Cum este corect?Pot sa emit factura in aprilie si sa las livrarea doar cu aviz?Mentionez ca este o livrare partiala dintr-un contract mai mare si nu aplicam TVA la incasare.
Multumesc.