avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1211 soluții astăzi
Forum Activitate chrboc

Activitate chrboc

Va multumesc, aceasta a fost si interpretarea mea, insa aveam nevoie de confirmare din partea unui expert.
Buna ziua si multumesc in avans pentru raspuns. Situatia este urmatoarea: am o angajata care s-a pensionat 1999 pentru limita de varsta. Patru ani a lucrat la societatea fiului cu conventie civila, dupa care in anul 2003 i s-a facut contract de munca pe durata nedeterminata. As vrea sa stiu daca trebuie sa modific acest contract in unul pe durata determinata, in cazul in care in C.Muncii scrie la art.83 ca acest tip de contract POATE fi incheiat pe o durata determinata numai in urmatoarele cazuri: lit.g " angajarea pensionarilor care, in conditiile legii, pot cumula pensia cu salariul".
Eu din acest articol inteleg ca poate fi angajat si cu CIM durata nedeterminata.
Va multumesc din nou!
Buna ziua si multumesc anticipat pentru orice raspuns. O prietena a fost casatorita, in timpul casatoriei a avut un copil, a divortat iar in urma divortului si-a reluat numele de fata si a obtinut custodia copilului (prin hotarare judecatoreasca definitiva), nu si-a schimbat actele(buletinul) imediat si dupa o luna s-a reintors din cauza copilului la fostul sot, fara a se recasatori. Dupa un an a mai nascut un copil in al carui certificat de nastere ea este trecuta cu numele sotului si nu cu numele de fata, motivul fiind neschimbarea buletinului in urma divortului. Ce poate face in aceasta privinta, unde se poate adresa, trebuie actiune in instanta sau la primarie? Ea isi va modifica acum buletinul cu numele de fata. Multumesc inca o data.