Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat de nastere copil(din afara casatoriei) care ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat de nastere copil(din afara casatoriei) care are la numele mamei trecut numele din timpul casatoriei

Buna ziua si multumesc anticipat pentru orice raspuns. O prietena a fost casatorita, in timpul casatoriei a avut un copil, a divortat iar in urma divortului si-a reluat numele de fata si a obtinut custodia copilului (prin hotarare judecatoreasca definitiva), nu si-a schimbat actele(buletinul) imediat si dupa o luna s-a reintors din cauza copilului la fostul sot, fara a se recasatori. Dupa un an a mai nascut un copil in al carui certificat de nastere ea este trecuta cu numele sotului si nu cu numele de fata, motivul fiind neschimbarea buletinului in urma divortului. Ce poate face in aceasta privinta, unde se poate adresa, trebuie actiune in instanta sau la primarie? Ea isi va modifica acum buletinul cu numele de fata. Multumesc inca o data.
la primarie.. sa aduca noul buletin si hotararea de divort pentru a rectifica actele de stare civila