avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 866 soluții astăzi
Forum Activitate adelacecilia

Activitate adelacecilia

Răspuns la discuția Acord pensii Romania - Israel
Beneficiaza doar de pensia din Romania. Am cerut actele de la firma din Israel dar nu a primit raspuns nici pana azi.
Răspuns la discuția Acord pensii Romania - Israel
Multumesc frumos pentru raspuns! Am fost la Casa de Pensii din Calarasi si mi s-a spus ca lui tata ii trebuie contractul de munca din Israel. El nu mai are nici un document cu care sa justifice anii de munca de acolo, insa stie firma la care a lucrat. Nu stiu cum il pot ajuta.
Răspuns la discuția Acord pensii Romania - Israel
Buna ziua! As dori sa stiu daca a fost semnat si aranjamentul administrativ si cum trebuie procedat pentru recalcularea pensiei.
Va multumesc!
Buna ziua! Tatal meu, nascut in 1948, si-a depus dosar de pensionare in octombrie 2011.Nu a primit inca decizie si are 5 ani de zile lucrati in Israel, pentru care nu a depus nici o documentatie la dosar pentru ca nu are. A cotizat la pensiile din Israel. Ce trebuie sa faca pentru a beneficia cumva si de acesti 5 ani?
Azi am fost la politie sa o radiez si mi s-a spus ca trebuie sa merg la primarie sa aduc un certificat fiscal de radiere. La primarie, taxe si impozite, dupa ce am fost plimbata de la directoare la inspector de mai multe ori, acest certificat mi-a fost eliberat doar dupa ce am achitat impozitul pana in februarie 2012. Fara acest certificat nu se radiaza masina si daca nu o radiez nu poate fi scazuta de la impozit mi s-a spus. In instanta imi pot recupera banii platiti pe anul 2008,2009,2010,2011 si 2012?
Mi-am casat masina in anul 2007 dar nu am mers la politie sa o radiez. La financiar am de platit impozitul pe ea din 2007 si pana in 2012. As dori sa stiu daca trebuie platit impozitul tinand cont ca nu am detinut acest bun.
Va multumesc!
Buna ziua! Sotul meu a facut o rata in magazin in iunie 2004 pentru a ajuta un prieten sa-si cumpere un televizor. Prietenul a platit cand cu intarziere, cand la timp, pana in anul 2006. In lunile cand nu platea primeam acasa o notificare de plata. Il sunam si mergea si platea.Din 2006 nu am mai primit nici o notificare, noi stiind ca s-au terminat ratele de plata nu ne-am mai facut griji. In anul 13.10.2009 am primit o notificare de plata prin care se spune ca contractul sotului a fost cesionat unei firme de recuperari. Totalul creantelor la data de 14.10.2009 este de 5774.51 lei din care principal 2430.08lei , dobanda 722,71lei si penalitati 2621.72. Pana in prezent am platit 4750 lei din total. Doamna care se ocupa de dosarul de recuperare ne-a spus ca suma totala este 6345 lei. As dori sa va intreb daca este posibil sa se mai adauge penalitati dupa ce s-a facut cesionarea si cum pot face rost de contractul de credit pentru ca nu-l mai avem sa vedem daca ratele au fost pana in 2006. Va multumesc anticipat, Adela