avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperari creante , datorii.
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperari creante , datorii.

Buna ziua! Sotul meu a facut o rata in magazin in iunie 2004 pentru a ajuta un prieten sa-si cumpere un televizor. Prietenul a platit cand cu intarziere, cand la timp, pana in anul 2006. In lunile cand nu platea primeam acasa o notificare de plata. Il sunam si mergea si platea.Din 2006 nu am mai primit nici o notificare, noi stiind ca s-au terminat ratele de plata nu ne-am mai facut griji. In anul 13.10.2009 am primit o notificare de plata prin care se spune ca contractul sotului a fost cesionat unei firme de recuperari. Totalul creantelor la data de 14.10.2009 este de 5774.51 lei din care principal 2430.08lei , dobanda 722,71lei si penalitati 2621.72. Pana in prezent am platit 4750 lei din total. Doamna care se ocupa de dosarul de recuperare ne-a spus ca suma totala este 6345 lei. As dori sa va intreb daca este posibil sa se mai adauge penalitati dupa ce s-a facut cesionarea si cum pot face rost de contractul de credit pentru ca nu-l mai avem sa vedem daca ratele au fost pana in 2006. Va multumesc anticipat, Adela

Alte discuții în legătură

Probleme cu banca si firma de recuperare creante. ionutradut ionutradut Buna ziua, In anul 2010 am solicitat o refinantare la un credit de nevoi personale ,data scadenta fiind 15 ale fiecarei luni.In luna iulie ,pe data de ,12 am ... (vezi toată discuția)
Executarea silita ContSters243672 ContSters243672 Buna ziua. Am contractat in anul 2008 un credit ipotecar de 60000E si timp de aprox. doi ani am platit ratele la zi, dupa care am ramas cu ... (vezi toată discuția)
Executare silita burlaciucmonica burlaciucmonica Buna ziua,nu va retin cu alte detalii ci trec direct la subiect.In 2005 am facut o rata la Altex cu buletinul prin BCR in valoare de 1700(17 mil vechi)pt ... (vezi toată discuția)