avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate bruno_bcs

Activitate bruno_bcs

Discuție Succesiune
Buna seara,
Tatal meu a decedat pe 14 februarie. Mama doreste sa facem succesiunea si sa-i cedam ei partea de casa a tatalui meu. Eu si cele 2 surori suntem de acord, dar una din ele e domiciliata in SUA si nu poate veni la notariat pentru a semna actele. Vreau sa stiu:
1. Daca ea poate vorbi cu notarul la telefon pentru a-i confirma ca e de acord cu cedarea bunurilor sau trebuie obligatoriu sa trimita procura notariala?
2. Exista o scutire de taxe daca succesiunea se face intr-un anumit interval de timp de la deces? Care e costul unei succesiuni acum, la o luna si care va fi peste 6 luni sau peste un an?
3. Succesiunea e obligatorie? Trebuie neaparat sa mergem la notariat pentru refacerea dreptului de proprietate, sau putem sa amanam la nesfarsit aceasta operatie, pana cand se va pune problema vinderii apartamentului?
Multumesc mult.
Răspuns la discuția Cum imi repar masina?
FPVS nu despagubeste decat in caz de vatamari corporale grave, ce au necesitat mai mult de 60 zile de spitalizare. Am sunat, dar mi-au spus ca nu ma pot ajuta. Politistul care se ocupa de caz lucreaza de noapte - deci n-are cum sa faca nimic in timpul programului, iar in afara lui nu se implica. Mai mult decat atat, politistul din alta tura ma trimite la plimbare cand ma adresez lui. Asa ca trebuie sa merg la politie (ca la telefon nu se poate, caci trebuie declaratiile mele scrise, nicidecum scoase la calculator sau trimise pe mail) in miez de noapte sa presez un politist, care nu va putea in nici un caz sa rezolve cazul la orele tarzii in care este la slujba. Am informatii de la un prieten din SRI ca si-a reparat masina in Domnesti in mod ilegal, dar informatia este obtinuta nu in mod oficial, deci nu e valida ca proba. Reparatiile s-ar putea sa depaseasca 2.500 EURO si trebuie sa le plateasca RCA-ul vinovatului, nu eu. Dar tipul a venit la politie insotit de mai multi taximetristi care l-au convins sa se declare nevinovat. Si ii e teama sa revina asupra declaratiei initiale. Pare ca sunt pe un drum infundat.
Răspuns la discuția Cum imi repar masina?
Cel care a pus biletul in geam este inginer electronist. Refuza sa dea declaratie la politie pentru ca a mai facut odata acest lucru si a fost chemat apoi de mai multe ori la politie si la tribunal, iar cand nu s-a prezentat a primit o amenda. Dar sustine ferm ca cel care m-a lovit a fost un taximetrist. L-a vazut clar, pentru ca reculul l-a impins inspre masina lui de era sa fie si el lovit. In ciuda semnalelor sa opreasca, taximetristul a fugit - cel mai probabil pentu ca era beat. Intre timp si-a reparat masina intr-un garaj in comuna Domnesti, iar recunoasterea accidentului il va afecta mult (suspendarea permisului, cel putin). Va urma un proces. Credeti ca pot obtine inregistrarile convorbirilor lui telefonice din zilele acelea? Ar fi dovada ca a vorbit cu cineva despre accident.
Răspuns la discuția Cum imi repar masina?
Am sunat la 112 si am facut si cerere scrisa pentru a mi se pune la dispozitie inregistrarea facuta cu vocea celui care a raportat accidentul, dar de 3 zile nu mi s-a raspuns. Biletul l-a scris unul din cei care au vazut cum s-au intamplat lucrurile, dar refuza sa dea declaratii pentru ca a mai facut odata acest gest si a fost chemat deseori la politie si la tribunal si a primit si amenda pentru ca odata nu s-a prezentat. Pentru el declaratia reprezinta o hartuiala pe care nu si-o doreste. Dar e confirmat si de alti vecini, care refuza de asemenea sa dea declaratii. Nu mai am indoiala - vinovat e taximetristul cu nr. B-29-BLA, dar el si-a reparat masina si merge pe mai departe pe negarea accidentului. Intre timp a fost dat afara din aceasta cauza de la firma, iar pentru el recunoasterea inseamna pierderea permisului o perioada, iar acesta este singura lui sursa de venit. Nu vreau sa-l chem in judecata, dar nu stiu cum sa rezolv cu asigurarea. O sa incerc si la FPVS. Multumesc de sfat.
Răspuns la discuția Cum imi repar masina?
Banuiesc ca cel care a scris mesajul este un vecin de la casele din jur. As putea sa il gasesc si sa-l chem la politie. Dar ce valoare mai are declaratia lui, daca va sustine tot varianta taximetristului, care nu mai e valabila in urma constatarii politiei? Cum poate politia sau cum pot eu sa dau de urma celui care mi-a lovit masina, sa ii iau RCA-ul si sa fac reparatiile? Trebuie numai RCA-ul lui, cu dovada foto a masinii lui avariate, sau orice RCA dat de vreun cunoscut? Inspectorul de daune va face obligatoriu constatarea si la masina lui - nu-i asa?
Răspuns la discuția Cum imi repar masina?
Politia a constatat ca taximetristul nu avea nici un accident, micile zgarieturi ale lui fiind din alte ciocniri, de impact mai mic. Masina mea a fost lovita puternic, iar pe bilet scria ca si masina lui a fost avariata serios. Masina taximetristului nu a fost reparata - lucru pe care l-a constatat politistul. Si eu cred ca nu minte. Am verificat sa nu fi schimbat numerele de inmatriculare cu alta masina, dar seria de sasiu din talon corespundea cu cea de pe masina. Cred ca taximetristul a fost nevinovat. Dar cum gasesc eu vinovatul?
Pe data de 3 ianuarie am vrut sa ma duc la doctor cu copiii si am vazut ca aveam masina din parcare lovita in aripa fata stanga si roata infundata, afectand sistemul de control al directiei. In geam aveam un bilet in care scria ca masina mi-a fost lovita de un taxi cu nr. B-29-BLA, care a fugit de la locul accidentului, cel care a scris biletul sunand imediat la 112 pentru a anunta fapta. Am sunat si eu la 112 si mi s-a zis sa merg la politie pentru a face constatarea. Am reusit sa-l gasesc pe taximetrist, dar masina lui nu are nici o urma de avarie si el a declarat in fata mea la politie ca nu mi-a lovit masina. Eu nu am CASCO, ci doar RCA - masina e cumparata de 3 saptamani. Exista vreo posibilitate sa repar masina fara sa platesc eu cheltuielile?