avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Activitate AdrianBraila

Activitate AdrianBraila

Im puteti pune la dispoziție un model tipizat de cerere?
Sau măcar un site unde pot gasi un asemenea formular?
Vă mulțumesc!
Pot face cerea de încuviintare a probei audio video in termen de 5 zile de la primirea citatiei pentru primul termen de judecată sau înainte?
Bună ziua .
Ma puteți ajuta și pe mine cu un sfat?
Am avut o in luna Decembrie o divergentă cu agentii de paza ai unui magazin din Braila.
Am sunat la 112, sa trimis un echipaj de politie si tot eu am fost sanctionat contraventional.
Am facut plângere contraventională dar incă nu am avut nici o sedintă.
Doresc sa solicit instantei de judecată sa-mi incuviinteze proba audio video pe care o am in telefon.Cum pot proceda?
Va multumesc!
Vecinii mei toti sunt nemultumiti ,dar cand am facut sesizare colectiva la primarie nu au vrut sa semneze decat foarte putini 3 la numar ,restul au motivat ca nu vor sa se complice cu primarie ,politie si asa mai departe .Intr-un cuvant daca incerci sa deschizi ochii cuiva sa vada realitatea asa cum este ea ,s-au sa-ti strigi in gura mare nedreptatea cu toate ca vrei sa rezovi si problema altora ai toate sansele
sa nu fii bagat in seama s-au mai rau sa fii considerat dus cu pluta. Dar intr-un final daca vad ca nu se misca ceva in bine si la AP meu am sa bat pe la toate usile cu orice risc ,sper sa se faca ceva.Daca vreti sa vedeti societatea Romaneasca in toata splendoarea iei la noi la AP. o puteti vedea .Daca am sa mai raman membru pana in primavara cand ieste programata A.G am sa fac tot posibilul sa trimit inregistrarea audio video sa vedeti pe viu cam cum se conduce o ASOCIATIE DE PROPRIETARI din BRAILA.

Eu sunt sigur ca in situatia mea s-au poate si mai rau sunt mii de cetateni ai acestei tari, ma refer strict la cei care locuiesc in
condominii, dar ori din comoditate ,nepasare s-au lasitate nu vor sa-si faca cunoscute problemele. Ca sa rezolvi ceva care tine de comunitate nu poti face nimic singur trebuie sa fii unit, ceia ce in zile noastre nu prea mai intalnesti.


Multumesc foarte mult pentru raspuns tizule.
Si nu te pot contrazice fiecare cu parerea lui ,eu sa stii ca nu sunt misogin si chiar nu am nimic cu nici o categorie de virsta referitor la sexul frumos.
Dar a-si dori din tot sufletul sa pot face un transfer de presedinta,cenzora,administratora si inca cele 3 femei din comitetil executiv catre AP DUMNEAVOASTRA SI VICEVERSA. Dar acest lucru nu ieste posibil asa ca fiecare cu ce are mai bun s-au mai rau pana la noile alegeri di primavara (LA ag. de la mine )
Toti cei care mi-au raspuns pana acum eu ii consider oameni de buna credinta dar nu stiu citi dintre iei locuiesc la bloc?
Sa va dau cateva exemple de necorectitudine (EU LE NUMESC HOTII PE FATA) din partea celor care conduc AP:

- La sedinta A.G. daca un membru vine cu mai multe delegatii din partea unui nr. de 1015 proprietari care nu pot fi prezenti la acea sedinta, totul fiind conform legii 2302007,presedintele si citiva din clica nu vor sa ia in consideratie acele delegatii perfect legale,

-una se propune si voteaza in sedinte si altceva se scrie in procesul verbal ( SE LASA LOC LIBER SI SE COMPLETEAZA DUPA ACEIA)

-se platesc diferite lucrari in cadrul AP. cu bonuri fiscale,adica daca cineva face o lucrare la asociatie cu geu i se face contract de prestari serv s-au conventie civ. plata facandu-se pe baza a mai multe bonuri fiscale cat mai multe sa iasa la socoteala.Eu va scriu adevarul si in cunostinta de cauza , am facut nenumarate demersuri si nu se ia nici o masura de aceia m-am cam saturat de iei .

-mai nou la avizier pe lista de cheltuieli la rubrica cheltuieli gospodaresti+ indemnizatii au trecut un procent ( 0.17) ani de zile era trecut detaliat atat procentul de cheltuieli gospodaresti , cat si procentul de cheltuieli cu salariile.

-daca faci o sesizare catre AP. RASPUNSIL IL PRIMESTI NIMAI DACA TE DUCI SI FACI SCANDAL

Acestea sunt numai cateva daca a-si sta sa le enumer pe toate cred ca ar dura ceva timp.

Si apropos daca am sa fac parte din comitetul executiv credeti ca eu de unul singur pot face ceva ,va inselati "pestii mari ii mananca pe cei mici" .
Cind ai la conducere numai femei si nu sunt nici tinere dar nici batrane ,ginditi si dv. ce se poate intampla.
I n principiu am inteles cum stau lucrurile asa ca nu-mi mai ramane decat sa vand apartamentul si sa ma mut la casa pe pamantmant si sa scap de toate hotiile care se infaptuiesc in asociatie.
Pai nu ar fi normal din moment ce nu mai iesti membru intr-o asociatie si iesti separat cu o parte din utilitati sa nu platesti decat femeia de serviciu, gunoiul, lumina pe scara ,si cheltuieli gospodaresti? Fara a mai plati administrator ,cenzor, presedinte? Pentru ca acesti oameni nu ma mai reprezinta pe mine si in consecinta nu am de ce plati pe cineva care nu face nimic pentru mine .
Buna ziua eu nu mai am decat apa rece si gunoiul la asociatie in rest am contracte individuale cu furnizorii .Acum am facut demersuri pentru racordarea separata la apa rece ,adica sa scot apometrul afara din locuinta pe cheltuiala mea desigur si sa trag alta teava de la subsol dar din acelasi contoar de scara ,am sa montez apometru clasa C sa fie identic cu cel de bransament si cu cel de la scara . in acest caz ce asi mai avea de plata la asociatie ?
Buna ziua ma numesc Adrian si sunt membru al unei asociatii de proprietari din Braila.

Doresc sa stiu daca am vreo sansa din punct de vedere legislativ sa ma retrag din cadrul acestei asociatii.Pur si simplu nu mai vreau sa am statutul de membru si doresc sa platesc catre asociatie prin contract s-au conventie toate cotele parti ce imi revin .