avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 832 soluții astăzi
Forum Activitate Natalia22

Activitate Natalia22

Răspuns la discuția Comanda \"gratuita\" la o editura

Va multumesc.

I-am contactat cu cateva zile in urma, nu raspunde la nici un emal.

Răspuns la discuția Comanda \"gratuita\" la o editura
Se poate sa trimit coletul pe cheltuiala lor?
Trebuie trimis cu confirmare de primire?
Va multumesc!
Buna ziua,


Am primit un email de la firma , prin care ma anunta ca pot obtine GRATUIT o carte " 1001 de remedii casnice". Am aplicat pt aceasta carte.
Se pune-a in email ca cartea este GRATUITA, respectiv fara sa platesc nici un ban pe ea, acelasi lucru era schis si in formularul unde am completat datele mele.
Am primit-o prin posta Romana, la ghiseu am ridicat-o fara a plati un leu.
Acasa cand am deschis pachetul era o factura pe numele meu de unde a reiesit ca trebuie sa le platesc suma de 74.7 lei.
Au trecut 12 zile de la primirea cartii.
Odata ce era gratuita, de ce mi-a trimis acea factura?
Ma poate obliga sa platesc cartea? Ce se intampla daca nu platesc?
Va rog sa ma ajutati.
Va multumesc anticipat.
Nu ma poate ajuta nimeni, va rog?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine cu o problema.
Am CU intocmire PUZ din data de 12 martie 2010 valabilitate 2 ani (expira pe data de 12 martie 2012).
Am depus cerere (data 12 feb 2012), pentru prelungirea CU conform prevederilor legale, unde spune ca cererea trebuie depusa cu minim 15 zile inainte de expirare.
Am primit raspuns astazi 10 feb prin care mi se comunica urmatoarele:
Referitor la cererea dvs cu nr **** prin care solicitati prelungirea CU nr ***/12.03.2010, va facem cunoscut ca in conformitate cu OUG nr 7/2011, ce modifica si completeaza Legea 350/2011 privind amenajarea teritoriului si urbanismul, pentru cazul dvs in care prin cererea de emitere a CU facuta inainte de 1.02.2011 ati solicitat o modificare a prevederilor documentatiilor de urbanism aprobate pentru terenul din str *****, va comunicam ca documentatia de urbanism ar fi putut sa fie initiata si aprobata pana la data de 31.01.2012.
Termenul de aprobare fiind depasit prelungirea CU dvs incalca prevederile OUG nr 7/2011.

Ce trebuie sa fac pt prelungire? Este un abuz?
Va rog sa ma ajutati!
Va multumesc anticipat.
Va multumesc.
Am vrut sa evit niste cheltuieli, contract vanzare-cumparare etc.
Deci nu mai exista nici o cale....decat cea prin notariat.
Buna ziua,

Am fost imputernicita intr-un proces de uzucapiunea de catre mama mea si as dori sa stiu daca se poate face actele de carte funciare pe numele meu direct in urma procurii speciale. Mentionez ca am castigat procesul, urmand sa ridic hotararea definitiva si irevocabila. In eventualitatea in care nu se poate intabula direct pe numele meu, se poate face un act aditional la aceasta procura?

Procura Speciala:
"Subsemnata xxx, cnp xxx, cu domiciliul xxx, imputernicesc prin prezenta pe numitul xxx, cnp xxx, cu domiciliul xxx, pentru a ma reprezenta la Judecatoria xxx, in dosarul civil nr xxx, ce are ca obiect uzucapiunea, la toate termenele, pana la solutionarea definitive a cauzelor, in toate fazele de judecata si in fata instantelor de orice grad. In consecinta, mandatarul meu, se va adresa instantei de judecata, scop in care va putea sustine sau restring actiunile din dosarul mentionat mai sus, va semna contract de asistenta juridica, va incheia tranzactii, va face cererile si declaratiile necesare, va propune si administra orice probe, va indeplini si primi orice act de procedura, va introduce toate caile de atac si va renunta la orice cale de atac, va pune concluzii scrise si orale, si va ridica hotaririle definitive si irevocabile, iar dupa raminerea definitive a hotaririlor le va investi cu formula executorie si le va pune in executare.
Totodata, il imputernicesc pe mandatarul meu, sa ma reprezinte in fata oricaror autoritati in vederea obtinerii documentelor necesare acestor actiuni.
Pentru aducerea la indeplinire a prezentului mandate, mandatarul meu se va prezenta la toate organelle competente, va prezenta inscrisurile doveditoare, va face cererile si declaratiile necesare, va da relatiile solicitate si va semna in numele meu si pentru mine oriunde necesitatea o va cere, semnatura sa fiindu-mi opozabila.
Prezenta foloseste la organele competente .
Prezentul mandate este gratuit, netransmisibil si are valabilitate in scopul aratat mai sus, pana la revocarea sa de catre mine."

Va multumesc!