Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Procura speciala reprezentare dosar civil uzucapiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Procura speciala reprezentare dosar civil uzucapiunea

Buna ziua,

Am fost imputernicita intr-un proces de uzucapiunea de catre mama mea si as dori sa stiu daca se poate face actele de carte funciare pe numele meu direct in urma procurii speciale. Mentionez ca am castigat procesul, urmand sa ridic hotararea definitiva si irevocabila. In eventualitatea in care nu se poate intabula direct pe numele meu, se poate face un act aditional la aceasta procura?

Procura Speciala:
"Subsemnata xxx, cnp xxx, cu domiciliul xxx, imputernicesc prin prezenta pe numitul xxx, cnp xxx, cu domiciliul xxx, pentru a ma reprezenta la Judecatoria xxx, in dosarul civil nr xxx, ce are ca obiect uzucapiunea, la toate termenele, pana la solutionarea definitive a cauzelor, in toate fazele de judecata si in fata instantelor de orice grad. In consecinta, mandatarul meu, se va adresa instantei de judecata, scop in care va putea sustine sau restring actiunile din dosarul mentionat mai sus, va semna contract de asistenta juridica, va incheia tranzactii, va face cererile si declaratiile necesare, va propune si administra orice probe, va indeplini si primi orice act de procedura, va introduce toate caile de atac si va renunta la orice cale de atac, va pune concluzii scrise si orale, si va ridica hotaririle definitive si irevocabile, iar dupa raminerea definitive a hotaririlor le va investi cu formula executorie si le va pune in executare.
Totodata, il imputernicesc pe mandatarul meu, sa ma reprezinte in fata oricaror autoritati in vederea obtinerii documentelor necesare acestor actiuni.
Pentru aducerea la indeplinire a prezentului mandate, mandatarul meu se va prezenta la toate organelle competente, va prezenta inscrisurile doveditoare, va face cererile si declaratiile necesare, va da relatiile solicitate si va semna in numele meu si pentru mine oriunde necesitatea o va cere, semnatura sa fiindu-mi opozabila.
Prezenta foloseste la organele competente .
Prezentul mandate este gratuit, netransmisibil si are valabilitate in scopul aratat mai sus, pana la revocarea sa de catre mine."

Va multumesc!
Actele de carte funciara se fac in numele mamei pt ca ea a castigat procesul, dumneavoastra sunteti doar mandatar. Intabularea nu se poate face direct pe numele dumneavoastra prin incheierea unui act aditional. Trebuie ca dumneavoastra sa fiti proprietar in unul din modurile prevazute de lege. In cazul de fata trebuie mai intai sa intabulati pe numele mamei pt ca ea este proprietar si ulterior mama sa va vanda sau sa va doneze bunul pt a-l putea intabula pe numele dumneavoastra.
conform art. 68 alin 4 Cod proc. civ. mandatarul nu poate pune concluzii decat prin avocat, sau daca mandantul este licentiat in drept sau doctor in drept, pentru rude. Prin urmare nu puteti pune in procura

va pune concluzii scrise si orale, si va ridica hotaririle definitive si irevocabile, iar dupa raminerea definitive a hotaririlor le va investi cu formula executorie si le va pune in executare

Procura nu este titlu translativ de proprietate. sunteti doar mandatata.
Va multumesc.
Am vrut sa evit niste cheltuieli, contract vanzare-cumparare etc.
Deci nu mai exista nici o cale....decat cea prin notariat.
Natalia22, utilizator
Da. Dvs reprezentati mama in proces. Apoi daca mama doreste poate sa va vanda sau doneze proprietatea.va trebuie cadastru si intabulare pe numele mamei apoi in urma vanzarii sau donatiei imobilul va trece in proprietatea dvs si va fi inscris in cartea funciara. Daca nu mai aveti alti frati puteti face donatie pt ca este scutita de impozit.