avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Activitate miragee

Activitate miragee

Multumesc foarte mult pentru timpul acordat.

Totusi, ar exista vreo sansa sa se ia in considerare si lunile de suspendare care au trecut de la definitivarea hotararii judecatoresti?
Personal eu nu am stiut ca trebuie sa il predau.
Exista vreo sansa sa se ia in calcul si perioada care a trecut deja din suspendare chiar daca nu am avut permisul? Vreau sa mentionez ca nu am condus pana in Ianuarie cand am luat acea amenda (nu am avut ce sa conduc).
De asemea, este posibil ca permisul meu inca sa apara ca fiind valid?

Intr-un topic mai vechi un membru spunea:

mihaialx a scris:

Buna seara tuturor,

Revin cu o informatie asupra problemei dezbatute, in legatura cu nepredarea permisului.
Mie acum dupa 6 luni de cand decizia e definitiva, mi-a venit acasa o "dispozitie" prin care sunt instiintat ca incepand cu data de 2 dec permisul va fi automat suspendat pentru 3 luni la care se adauga o luna.

Acum eu am inteles din acea dispozitie poate fi atacata la sectia de contencios a tribunalului respectiv.

A mai trecut cineva prin asta? Stiti cum ar trebui redactata acea contestatie (sau nu stiu cum sa ii spun)?

cu multumiri


Este acest lucru posibil?




Multumesc
Ceea ce nu inteleg este Perioada de suspendare incepe din momentul predarii permisului.

Asta inseamna ca cele 4 luni de suspendare nu au inceput inca?
Din cate am citit nu este obligatoriu sa predai permisul. Daca nu vrei sa il predai nu o faci, dar mai stai pe 'tusa' inca 30 de zile.
Buna seara,
Mi-a fost luat permisul de 2 ori in aceeasi zi si am facut contestatie la ambele decizii.
Ambele contestatii au fost respinse si nu am stiut ca trebuie sa predau permisul dupa 15 zile, credeam ca trebuie sa primesc o instiintare acasa sa il predau.

Problema e ca nu stiu pe cat timp mai am suspendat permisul.

Prima contestatie a fost respinsa in Septembrie 2013:
"Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: respinge plângerea
Document: Hotarâre 11058/2013 09.09.2013"

A doua contestatia a fost respinsa in Decembrie 2013:
"Tip solutie: Respinge plângerea
Solutia pe scurt: Respinge, ca tardiv formulată, plângerea formulată de petentul B.A.A.
Document: Hotarâre 15813/2013 04.12.2013"

Aceste informatii le-am luat de pe portalul judecatoriei.
Am primit si instiintare scrisa acasa, numai ca dupa aproximativ o luna.

Permisul mi-a fost suspendat pentru 1 luna la prima abatere si inca 1 luna la a doua abatere.
Vreau sa mentionez ca nu am facut apel la deciziile judecatoresti.

Intrebarile mele sunt:
1. Permisul a fost oficial suspendat dupa data care apare mai sus, cea care apare si pe portalul judecatoriei sau dupa ce am primit acasa instiintarea scrisa? Sau dupa cele 30 de zile in care puteam face apel?
2. Prima contestatie a fost respinsa in Noiembrie iar eu in Ianuarie am luat o amenda si din cate stiu mi-a fost verificat si permisul - nu a fost nici o problema. Nu ar fi trebuit sa fie suspendat in Ianuarie?
3. Nu trebuia sa imi vina acasa vreo instiintare sa predau permisul?
4. Pana la urma am permisul suspendat? Pana cand, tinand cont de data pe care contestatiile au fost respinse?



Multumesc mult
Răspuns la discuția Talharie
olimpia_ilie a scris:

PaulB17 a scris:

de exemplu cum spuneam mai sus cu cei doi baieti care au talharit,sa dau un exemplu: dupa ce a primti dosar penal,si de exemplu a fost prins cu alte prostii,si este martor ocular,declaratiile lui vor fi incluse in dosar?


Fiti mai concis in ceea ce spuneti pt a primi un raspuns.
Amenda penala nu veti primi deoarece amenda nu este prevazuta ca alternativa la pedeapsa inchisorii pt infractiunea de talharie.
Sansele sunt foarte slabe sa primiti o pedeapsa cu executare mai ales cand in viitorul Cod Penal minorii nu vor mai face inchisoare. Veti primi o pedeapsa cu suspendare sau se va aplica o masura educativa.



acest lucru este valabil si pentru cei care sunt acum majori si au facut fapta pentru care sunt judecati in timpul minoratului?
Răspuns la discuția inselaciune
nu,toate au fost facute inaintea faptelor pt care sunt anchetat.dar ce legatura are asta?
Răspuns la discuția inselaciune
Apreciez enorm de mult faptul ca ma ajutati si va rog din suflet sa ma credeti ca nu am nici un motiv sa mint aici pe forum pentru ca nu imi cunoaste nimeni identitatea.
Cred ca dvs. ati spus acum ca nu sunt sincer probabil din cauza raspunsului care l-am dat la postul dvs. anterior: "Ma refeream la fapte de acelasi fel , comise , dupa datele faptelor deduse cercetarii."
Am citit de mai multe ori acum dar nu reusesc sa inteleg la ce va referiti.
Răspuns la discuția inselaciune
nu, nu am mai facut nici o fapta dupa cele intamplate atunci
Răspuns la discuția inselaciune
sunt facute tot atunci dar nu au depus plangere toti. chiar nu mai stiu un numar dar nu au fost exagerat de multe cred ca in jur de 6
Răspuns la discuția inselaciune
aici chiar am toate motivele sa fiu sincer!
nu stiu pentru cate sunt anchetat.