Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Talharie
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Talharie

Buna seara,as dori si eu sa stiu ceva,acum ceva timp(3,4 luni) 2 prieteni au savarsit o infractiune de talharie,Unul avand varsta de 17 ani a lovit persoana respectiva iar celalalt in varsta de 15 i-a luat telefon,s-a petrecut intr'o seara,cel de 17 ani este la prima abatere si i-au facut dosar penal,si inca nu a primit citatie sa se prezinte la tribunal si este judecat in stare de libertate,vreau si eu sa stiu conseciintele la baiatul de 17 ani,victima si-a retras plangerea,iar bunul a fost recuperat in acea seara.Vreau sa stiu daca poate scapa baiatul de 17 ani doar cu o amenda penala.
Fiind vorba despre o infractiune de talharie , unde actiunea penala este declansata ta din oficiu , deci urmarirea penala va continua , ca si judecarea cauzei in instanta , indiferent de faptul ca partea vatamata si-ar fi retras plangerea.
Nefiind vorba despre o plangere prealabila , retragerea plangerii penale nu are nicio relevanta.
Prejudiciul fiind acoperit prin restituire ,minorul fiind infractor primar , in functie si de conduita sa din timpul urmaririi penale (daca a recunoscuta fapta din faza de urmarire penala , recunoastere pe care o va mentine in instanta va beneficia de o reducere a pedepsei cu 1/3 , conform art.320 ind.1 c.pr.pen , din jumatate din cuantumul pedepsei prevazute de lege -art.109 c.pen).
Este si mai posibila aplicarea unei pedepse cu suspendarea conditionata a executarii sale , conf.art.110 c.pen , eventual , o pedeapsa cu suspendarea executarii sub supraveghere sau sub control conf.art.110/1 c.pen.

Radu Gabrian, Mediator
In opinia mea, datorita gravitatii infractiunii, nu va primi doar o amenda penala ci, cel mai probabil, va primi o condamnare la pedeapsa inchisorii cu suspendarea executarii acesteia ori suspendarii sub supraveghere.
Bun.inteleg asta,deci minorul de 17 ani a scapat de puscarie?
Asta ramane la aprecierea judecatorului care va solutiona dosarul cauzei. In opinia mea, cu un avocat in regula, scapa doar cu suspendarea executarii pedepsei.
Ok,multumesc frumos :) mi-ati fost de mare ajutor.