avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate Dulcina

Activitate Dulcina

M-am edificat, intreband si alti avocati!
"Obligatia" de a raspunse la intampinare, nu este tocmai obligatie!

O zi placuta,:oops:
Va multumesc frumos pentru amabilitatea cu care ati raspuns si va doresc o zi minunata!:)
Va multumesc pentru raspuns.
Ce se intampla daca nu se raspunde la intampinare? Art.201 alin 2 precizeaza obligativitatea, insa nu am gasit nicaieri, care este sanctiunea aplicabila, in caz contrar! Pe de alta parte am facut toate precizarile in plangerea contraventionala?????
Buna ziua,

In iulie 2013, mi-a fost ridicata masina din sectorul 1.
Am depus plangere contraventionala. Abia pe 18 feb 2014 am primit din partea Judecatoriei sect 1, o comunicare/adresa prin care mi se precizeaza ca in termen de 10 zile de la primire, am obligatia de a depune raspuns la intampinare formulata de catre PL
Am consultat un avocat care imi spune ca nu exista nicio obligatie in acest sens si ca ar trebui sa astept stabilirea primului termen de judecata!? (cfm NCPC)!!!???? este corect?????

Multumesc frumos
Răspuns la discuția EXPERT JUDICIAR = EVALUATOR ?

STANDARDE ANEVAR:
[ link extern ]
Răspuns la discuția EXPERT JUDICIAR = EVALUATOR ?
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Verificand ac. Hotarare 3/2013

[ link extern ]

, rezulta ca aceste standarde sunt OBLIGATORII pentru membrii ANEVAR!!!!!!??????



Conferința Națională a adoptat, prin hotărârea nr. 3/21 mai 2013, Standardele de evaluare obligatorii pentru membrii Asociației Naționale a Evaluatorilor Autorizați din România, formate din:

•Standardele Internaționale de Evaluare IVS (International Valuation Standards), ediția 2011, traduse în limba română de IROVAL -Cercetări în Evaluare S.R.L.;
•Glosarul IVS 2011
•Ghidurile de evaluare, editate de către IROVAL-Cercetari în Evaluare S.R.L., compuse din:
Ghidurile de Evaluare (GE) care cuprind:
(i) Ghidul de Evaluare GE 1 ”Verificarea evaluărilor”;

(ii) Ghidul de Evaluare GE 2 ”Evaluarea proprietăţii imobiliare generatoare de afaceri”;

(iii) Ghidul de Evaluare GE 3 ”Evaluarea proprietăţilor din industria extractivă”;

(iv) Ghidul de Evaluare GE 4 ”Consideraţii privind implicaţiile substanţelor periculoase şi toxice în evaluare”;

(v) Ghidul de Evaluare GE 5 „Estimarea valorii de asigurare”
Răspuns la discuția EXPERT JUDICIAR = EVALUATOR ?
...nu eu sunt partea care face astfel de obiectiuni. Intreb insa, pentru cunostinta si linistea mea!
Este vorba despre un autoturism avariat in urma ruperii/prabusirii unui arbore.
In expertiza efectuata, in vederea stabilirii pretului actualizat de piata, al unui autoturism avand aceeasi marca/vechime cu cea al autoturismului avariat la data producerii incidentului, expertul indica ART.53 din Ordinul 14/2011, al CSA. Este corect? ...sau acesta se aplica doar pentru prejudicii produse prin accidente rutiere?????
Răspuns la discuția EXPERT JUDICIAR = EVALUATOR ?
Va multumesc, nu este vorba avarii cauzate de uzura ,ci despre avarii in urma ruperii unui copac! Intreb acest lucru, eoarece aceasta ar o alta obiectiune adusa expertizei!
#-o :(
Răspuns la discuția EXPERT JUDICIAR = EVALUATOR ?
as mai avea o intrebare!
in cazul in care trebuie sa se stabileasca pretul actualizat de piata, al unui autoturism avariat, insa nu in urma unui accident rutier, acesta se poate stabili prin Ordinul 14/2011?????
...sau acest Ordin este aplicabil doar pentru prejudicii produse in urma unor accidente rutiere????
Răspuns la discuția EXPERT JUDICIAR = EVALUATOR ?
MULTUMESC inca o data!!!!! Nu observasem raspunsul d-voastra!!!! De altfel, scriam in acelasi timp (18:26)!!!!=D>:D