avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate uwu

Activitate uwu

actul de vanzare cumparare incheiat la notar intre mine si tatal meu, unde scrie suma care a fost inmanata. nu este suficient?
multumesc
Buna ziua,
Am platit suma de 10.000 euro conform contract de vanzare cumparare facut la notar. Cu acordul lui am demolat. Si autorizatia de constructie pentru casa noua este pe numele meu. El locuieste acolo cu sotia actuala.
Multumesc
Buna ziua. Am si eu o intrebare: am facut un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager intre tata si mine pe un teren si o casa veche. Am demolat casa veche si am construit alta noua. Tata mai are un copil din prima casatorie, cu care nu a mai tinut legatura.
Exista varianta ca acel copil sa aiba si el dreptul ca ceva, acum sau dupa moartea tatalui?
Mentionez faptul ca terenul este mostenit de la bunicii tatalui cu certificat de mostenitor, iar in acel certificat mostenitor nu este trecut decat el si sora lui, care declara ca nu are pretentii asupra terenului sau imobilului(vechi la vremea aia).
Copilul lui din prima casatorie are dreptul la ceva?

Va multumesc anticipat.
buna ziua,
suntem in aceiasi situatie si noi si am vrea sa stim nu cumva trebuie sa plateasca mai mult(ceva) pentru cheltuiala cu interfonul reparatii etc, spre ex?
cata lume intra la el si cata la noi?

Răspuns la discuția plata caldura parti comune
buna dimineata,
cu CT si fara tevi izolate, 135 lei/luna, doar tevile si partile comunue.
iar gazul tot pe o luna 180 lei.
foarte tare.
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
va salut,
eu mi-am pus centrala termica, mi-am izolat tevile, am vb. cu firma care face repartizarea caldurii. am mers la presedinte si administrator mi-au semnat hartia, trimisa la ei.
mi-a venit 20 lei pe luna ianuarie de plata caldura din care 6.9 lei parti comune.
asa ca, izolati tevile care rec prin apartament.
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
centrala termica este solutia !
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
@Adam Grecu ,nu este vorba de furat, pentru ca furi de la vecinii tai, care in unele situatii au o pensie foarte mica. era vorba de functionalitatea repartitorului.
acum in mod logic, cred ca, daca tii caloriferul la maxim exista sansa sa platesti la fel cu cel care il are inchis/total. numai ca tu te-ai incalzit, iar el nu, dar plateste coloanele. coloane platiti amandoi, numai ca tu mai putin, iar el mai mult.
nu incercati, este o teorie.
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
repartitoarele au 2 senzori. cand diferenta dintre ele este mai mare de 4 grade incepe sa inregistreze.
asa ca nu mai vorbiti daca nu stiti cum lucreaza aceste repartitoare. daca reusiti sa mentineti o diferenta mai mica de 4 grade intre ele, nu mai inregistreaza nimic.
mai cautati pe google sa vedeti cum functioneaza hotia !=D>
Răspuns la discuția plata caldura parti comune
@maryus_viloria
el nu cere bani in fiecare luna pentru teava galbena, in schimb ei cer si chiar cer sume destul de frumusele.:D#-o