Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager

Buna ziua. Am si eu o intrebare: am facut un contract de vanzare cumparare cu clauza de uzufruct viager intre tata si mine pe un teren si o casa veche. Am demolat casa veche si am construit alta noua. Tata mai are un copil din prima casatorie, cu care nu a mai tinut legatura.
Exista varianta ca acel copil sa aiba si el dreptul ca ceva, acum sau dupa moartea tatalui?
Mentionez faptul ca terenul este mostenit de la bunicii tatalui cu certificat de mostenitor, iar in acel certificat mostenitor nu este trecut decat el si sora lui, care declara ca nu are pretentii asupra terenului sau imobilului(vechi la vremea aia).
Copilul lui din prima casatorie are dreptul la ceva?

Va multumesc anticipat.
Toti copiii au aceleasi drepturi de la parintii lor.
Ati platit bani pe terenul ala? Cum ati demolat daca tatal avea uzufructul casei?
Buna ziua,
Am platit suma de 10.000 euro conform contract de vanzare cumparare facut la notar. Cu acordul lui am demolat. Si autorizatia de constructie pentru casa noua este pe numele meu. El locuieste acolo cu sotia actuala.
Multumesc
uwu, utilizator
Daca puteti face dovada platii, atunci e ok. Puteti?
Trebuie să știti ca poate ridica cineva pretentia de vocatie succesorala pe filiatia din parinti!NU?Chiar daca,nu au mai tinut o relatie!!!#-o
actul de vanzare cumparare incheiat la notar intre mine si tatal meu, unde scrie suma care a fost inmanata. nu este suficient?
multumesc