avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 989 soluții astăzi
Forum Activitate krystanu

Activitate krystanu

Răspuns la discuția Amenda rovigneta
acum, la aproape doi ani , retineti.... doi ani.... primesc somatie de plata a altor amenzi de rovigneta pentru care nu am promit procese verbale..... Incredibil. pe celelalte le-am platit. de astea habar nu am.
Merita impuscati astia
Buna seara,
am o intrebare legata de taxa de drum. din ceea ce am mai citit pe diverse forum-uri, am inteles ca taxa de drum, vestita rovigneta este introdusa in pretul carburantului. in ce lege, OG, HG sau OUG gasesc acest aspect? (daca este adevarat sau nu). doresc sa contest doua amenzi si cred ca mi-ar fi de folos daca ar fi sau nu asa cum se aude.
Multumesc
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
"Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei." articolul 13 din O.G 2/2001. Contraventia este comisa in 17.07.2011, PV de constatare intocmit in data de 11.01.2012, primit prin posta in 25.01.2012.
SE poate contesta?
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
semnatura in original. cu pixul. PV de constatare a contraventiei are doar stampila
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
PV de indeplinire a procedurilor de comunicare a PV de constatare a contraventiei are vreo valoare?
pe acesta este semnatura imputernicit CNADNR.
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
amenda este primita pe raza jud Buzau. eu locuiesc in Brasov. cum procedez pentru contestatie?

Multumesc
Răspuns la discuția Amenda rovigneta
am verificat PV-urile si nu am decat stampila. sa inteleg ca as avea sansa de castig?
Buna ziua,
in cursul anului 2011 am post suprins pe drumul (altfel nu am cum sa ii zic) intre Buzau si Ramnicu Sarat, in dreptul localitatii Maracineni, circuland fara rovigneta. Problema mea este ca in cursul acestei luni am primit 3 amenzi pentru acest lucru. este normal sa platesc 3 amenzi pentru aceeasi contraventie? este vreo modalitate sa platesc doar una?
Multumesc